Cvičiť môžete aj z pohodlia domova

Cvičiť môžete aj z pohodlia domova

Publikované: 20.11.2020

Zobrazenie: 158

Ako na to? Povieme vám v tomto článku.

Využite bezplatné alebo platené videá či live streamy

Na internete nájdete množstvo platených a neplatených videí od začiatočníckych cvičení až po náročné workouty. Či už priamo na YouTube, kde môžete sledovať rôznych fitnes trénerov a trénerky, ktorí vám poradia, alebo si môžete zaplatiť mesačné členstvo na webstránkach a vyskúšať online cvičenia či dokonca livestreamové cvičenia. Vybrať si však tie správne cviky pre vás nemusí byť vždy jednoduché vzhľadom na vek, celkovú fyzickú zdatnosť či zdravotné obmedzenia. Dôležitá je aj profesionalita trénera, preto si buď o tejto téme niečo vopred naštudujte, alebo sa rovno opýtajte niekoho, kto už dlhší čas aktívne cvičí a posilňuje.
 

Nemusíte si hneď kupovať profesionálne športové náčinie

Aj keď rozumieme tomu, že kvalitné športové náčinie, ako sú činky, expandery, TRX pruhy, podložky na cvičenie, kettlebelly a iné, môže cvičenie oživiť, nie je to nutnosť. Na začiatok vám odporúčame kúpiť si len základné vybavenie, napríklad dobrú podložku na cvičenie a spomínané expandery. Na pohybovú aktivitu si môžete zaobstarať aj iné závažia, napríklad ruksak, kde vložíte knihy či iné ťažšie veci. Namiesto steppera vám poslúži schodík alebo stolička či vyššia debna, ako činky môžete využiť napríklad dve rovnaké plastové fľaše, ktoré naplníte vodou alebo ich inak zaťažíte. Fantázii sa medze nekladú! Tak si môžete vytvoriť aj sami tréningový plán s individuálnymi cvikmi, prípadne využiť tieto náhradné cvičebné pomôcky namiesto náčinia, ktoré ukazujú v profesionálnych videách. 
 

Snažte sa o pravidelnosť

Aj keď v tejto uponáhľanej súčasnosti sa všetci za niečím naháňame, vždy si skúste nájsť aspoň pár hodín týždenne na svoju pohybovú aktivitu. Keďže väčšina z nás má sedavé zamestnanie, dostatočný pohyb väčšine populácie chýba. To však neznamená, že to má slúžiť vám ako výhovorka. Správne a primerané cvičenie nielenže blahodarne pôsobí na vaše fyzické zdravie – posilňuje kĺby a spevňuje svaly, ale aj na vašu psychiku. Do určitej miery, ak necvičíte neskoro večer, môže pozitívne ovplyvniť aj váš spánok. Navyše spaľujete nadbytočné kalórie, tým pádom tí, ktorí majú problémy s nadváhou, môžu pri správnom kalorickom príjme a výdaji aj schudnúť. To však z veľkej časti ovplyvňuje aj strava, ku ktorej sa dostaneme. Pri chudnutí by ste mali byť v kalorickom deficite, a ak, naopak, chcete pribrať, mali by ste prijať viac kalórií, ako dokážete spáliť vy a váš bazálny metabolizmus za celý deň. 
 

Správna strava je základom 

Hovorí sa o tom stále, ale ten, kto cvičí, by sa mal aj správne stravovať. Samozrejme sa to odporúča pre všetkých, ale zvlášť by ste si mali dať pozor, ak pravidelne cvičíte. Prijímate dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov, minerálov a iných telu prospešných látok? Ak veľa cvičíte, vaše telo je unavené a potrebuje regeneráciu. Tú mu môžete zabezpečiť aj kvalitnou a plnohodnotnou výživou. Pre cvičenie je veľmi dôležitý vitamín C, pretože prispieva k správnej tvorbe kolagénu. Tiež je to mangán, ktorý pomáha pri tvorbe spojivových tkanív.
 

Aj výživové doplnky sú jednou z možností 

Ak vám chýbajú alebo sa z nejakého dôvodu netvoria v tele potrebné látky, môže nastať vo vašom tele problém. Preto odporúčame výživové doplnky od značky Proenzi. Doplnok Proenzi Intensive je komplexná kĺbová výživa s vylepšením vstrebávaním. Obsahuje kombináciu troch základných stavebných zložiek kĺbovej chrupavky a ďalších spojivových tkanív, ktoré sú ľudskému telu vlastné. Ďalej je to Proenzi ArthroStop RAPID+ s extraktom z Boswellia serrata, ktorý pomáha udržiavať zdravé a pružné kĺby. Odporúča sa na podporu všetkých kĺbov – kolenných a bedrových kĺbov, kĺbov rúk a chrbtice. Je určený ako starším, tak aj mladším ľuďom.