Cukrovka čiže diabetes ako skryté nebezpečenstvo
Publikované: 12.04.2019
Zobrazenie: 2706
Nenápadne sa prejavujúca, a pritom so zákernými následkami, aj to môže byť cukrovka čiže diabetes. Pokiaľ vás zaujíma čo cukrovku spôsobuje a ako si ustrážiť hladinu cukru v krvi, potom čítajte ďalej.
Počet chorých každým rokom stúpa
Bohužiaľ počet chorých každým rokom narastá. Lepšia informovanosť, kvalitnejšia a dostupnejšia zdravotná starostlivosť, včasná diagnostika choroby, starnutie populácie, ale predovšetkým nezdravý životný štýl sú hlavné faktory nárastu tejto nebezpečnej choroby. Skrytým nebezpečenstvom cukrovky je skutočnosť, že mnoho ľudí o svojej chorobe nevie. V mnohých prípadoch je diagnóza stanovená úplne náhodne, pretože toto ochorenie môže niekoľko rokov prebiehať bez príznakov. Niekedy pacient prichádza k lekárovi až s komplikáciami bez toho aby vedel, že trpí cukrovkou.
Regulácia hladiny cukru inzulínom
Cukrovka alebo diabetes mellitus je ochorenie, pre ktoré je charakteristická zvýšená hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémia). Na reguláciu hladiny cukru v krvi má rozhodujúci vplyv hormón inzulín, ktorý je tvorený v pankrease. Väčšina potravy je v našom tele rozložená na jednoduchý cukor (glukózu), ktorý využívame ako zdroj energie. Aby mohli bunky ľudského tela glukózu z krvi využiť, potrebujú k tomu inzulín. Jednoducho povedané, bez inzulínu nemôže naše telo získavať z potravy energiu. To vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a k radu závažných problémov.
Cukrovka 1. a 2. typu
Cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu sa môže vyskytnúť kedykoľvek v priebehu života, ale najčastejšie postihuje deti alebo mladých dospelých. Liečba spočíva v injekčnej aplikácii inzulínu, bez ktorého by diabetici 1. typu neprežili. Medzinárodná federácia diabetu uvádza, že tento typ cukrovky je diagnostikovaný u cca 7 % z celkového počtu diabetikov.
Cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu je najčastejšie diagnostikovaná u ľudí starších ako 45 rokov. Varovným signálom je fakt, že asi 80-90 % pacientov s cukrovkou 2. typu trpí nadváhou alebo obezitou. Podľa závažnosti ochorenia sa líši aj liečba. U niektorých pacientov postačí diéta, zvýšenie pohybovej aktivity a zmena životného štýlu. U vážnejšieho priebehu choroby sú pacientom podávané lieky v podobe tabliet. V prípade zle kompenzovaných pacientov je zvyčajne nasadený inzulín. Medzinárodná federácia diabetu uvádza, že tento typ cukrovky je diagnostikovaný u cca 92 % z celkového počtu diabetikov.
Čo cukrovku spôsobuje a ako udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi?
Vzhľadom k tomu, že cukrovka 2. typu je spojená s obezitou a nadváhou, je zrejmé, že tomuto ochoreniu možno do istej miery predchádzať. Obezita, nadváha a nezdravý životný štýl sa stáva problémom čoraz mladších ľudí. Ako prevencia cukrovky, ale aj ďalších civilizačných chorôb, sa odporúča: vyvarovať sa fajčeniu, alkoholu, konzumovať vhodné potraviny (celozrnné pečivo, ryby, biele mäso, ovocie, zeleninu) a obmedziť prísun sladkostí a bielej múky. Pomôcť v ceste za zdravým životným štýlom nám ale môžu aj niektoré výživové doplnky ako napr. Dialevel, ktorý vďaka svojej unikátnej kombinácii aktívnych látok (kyseliny alfa-lipoovej, extraktu zo škorice a chrómu) pomáha udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi. Nesmieme ale zabúdať ani na dostatok pohybovej aktivity a vyhýbať sa nadmernému stresu.
Najčastejšie príznaky cukrovky
Príznaky cukrovky môžu mať rôzny charakter a niekedy môžu úplne chýbať. Na pozore by sme sa ale mali mať, pokiaľ registrujeme nasledovné príznaky, ktoré môžu s cukrovkou súvisieť.
Diabetes mellitus 1. typu: neustály smäd a sucho v ústach, časté močenie, únava, neutíšiteľný hlad, náhly úbytok hmotnosti, zlé hojenie rán, opakujúce sa infekcie.
Diabetes mellitus 2. typu: môžu byť rovnaké príznaky ako u 1. typu, ale menej výrazné. U niektorých pacientov na začiatku ochorenia príznaky chýbajú, a preto je choroba diagnostikovaná až po rokoch, keď už sa vyskytujú vážne komplikácie. Často sa ale objavuje rýchla únava a chute na sladké.
V prípade podozrenia na cukrovku okamžite navštívte lekára, ktorý na základe odberu krvi zistí, či je hladina krvného cukru v norme.
Vyskúšajte Dialevel a podporte udržanie normálnej hladiny cukru v krvi: