Aká forma liekov je najvhodnejšia pre deti?

Aká forma liekov je najvhodnejšia pre deti?

Publikované: 09.02.2023

Zobrazenie: 1176

Dieťa v prvých rokoch svojho života prechádza rôznymi chorobami. Bez ohľadu na to, ako zdravo sa ho snažíme kŕmiť, starať sa oň, dopriať mu kvalitný spánok a prechádzky na čerstvom vzduchu. Občas stačí len krátky pobyt v kolektíve a už je tu viróza. Rodičia sa najčastejšie obracajú na pediatrov s príznakmi prechladnutia, ako sú kašeľ, zvýšená teplota či bolesti hrdla. Žiaľ, pediatri v súčasnosti čelia najväčšiemu náporu malých pacientov, aký v posledných rokoch nezažili.

Štatistiky hovoria, že denne ošetria aj 60 až 80 detí, mnohým rodičom radia telefonicky či e-mailom. Preto je pre rodičov veľmi dôležité zorientovať sa aj v ponuke voľnopredajných liekov a až pri pretrvávajúcich príznakoch navštíviť detského lekára. 

„Mnohé lieky sú ako lentilky: zelené, červené, žlté, ale vnútri je tá istá čokoláda. Preto aj pri výbere liekov pre deti je dôležitý hlavne ich obsah, a teda účinná látka, viac ako ich forma,“ hovorí detský lekár - pediater MUDr. Mário Moro, ktorý upozorňuje, že rodičia si často mýlia formu liekov s jej obsahom. A každému dieťaťu pri prechladnutí sadne iná forma liekov prvej pomoci. „Deťom rodičia často podávajú lieky vo forme čapíkov, ktoré obsahujú menej prísad a chémie. Obľúbená forma liekov pre malých pacientov je aj v podobe sirupov, pretože často sú ochutené a dieťa ich dokáže lepšie prijať. Obľúbené sú aj lieky v práškovej podobe, ktoré rýchlo zaberajú a môžu sa pridávať aj do jedla,“ vysvetľuje doktor Moro.
 

Pozorujte dennú dávku a vek

Pediater odporúča všetky voľnopredajné lieky konzultovať s lekárnikom. Pri kúpe liekov, ktoré majú slúžiť ako prvá pomoc pri prechladnutí, napríklad pri zvýšenej teplote alebo pri bolesti hlavy, si treba dať pozor na to „čo je účinná látka, aby sme nedávali tie isté lieky len v inej forme v nedovolených intervaloch a neprekročili dennú dávku. Druhá vec, na ktorú si treba dávať pozor, je dať dostatočnú – vhodnú dávku dieťaťu, to znamená dávku podávať podľa kilogramov dieťaťa, a nie podľa veku. Napríklad ročné dieťa môže vážiť deväť kilogramov, ale druhé má trebárs dvanásť kilogramov a pri výpočte dávky to je veľký rozdiel“, vysvetľuje doktor Mário Moro. Lekár hovorí, že dôležitá je aj hydratácia dieťaťa. „U dieťaťa, ktoré nemá dostatok tekutín, sa teplota veľmi zrážať nedá. Zároveň si treba uvedomiť, že horúčka je  obranná reakcia, preto zrážať ju za každú cenu nie je vždy vhodné.“
 

Lieky pre dospelých aj pre deti

Ak ste nezohnali pre svoje dieťa potrebné lieky napríklad proti náhle nastúpenej horúčke a bojujete v nočných hodinách aj s časom, keďže lekárne sú zatvorené, môžete zvážiť použitie zásob liekov určených pre dospelých. Napríklad paracetamol pre dospelých a paracetamol           v detských tabletkách, samozrejme, obsahujú rovnakú účinnú látku. Dávkovanie je však odlišné. Problémom môžu byť tablety, ktoré nemajú deliacu ryhu, keďže sa zle predeľujú. Pediater v týchto prípadoch odporúča lieky bez ryhy rozdeliť medzi dvoma lyžičkami, no zároveň upozorňuje, že na niektorých liekoch ryhy nie sú úmyselne, pretože: „Výrobca vyslovene neodporúča ich deliť, ich účinná látka môže byť nerovnomerne rozptýlená. Preto chcem zdôrazniť, že deťom podávame lieky určené pre dospelých len v nevyhnutných prípadoch,“ upozorňuje detský lekár, MUDr. Mário Moro.
 

Prvá pomoc v prášku

Ak vaše dieťa trápi horúčka alebo bolesť hlavy, prvou voľbou môže byť aj Ibuprofen vo forme prášku. „Z osobnej skúsenosti viem, že dieťaťu sa snažíme vždy pomôcť čo najrýchlejšie a čo najbezpečnejším spôsobom. Z tohto dôvodu odporúčam tiež liek Ibuprofen STADA 200 mg – perorálny prášok, ktorý je určený pre deti od šiestich rokov (deti od 20 kg). Ide o rýchlo rozpustný prášok, ktorý vieme vsypať deťom priamo do úst alebo rozpustiť v malom množstve vody,“ vysvetľuje lekárnik, Mgr. Martin Hubka z lekárne Apia. Liek obsahuje liečivo ibuprofén, ktoré patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Je určený na krátkodobé použitie. „Ak treba liek užívať dlhšie ako tri dni alebo ak sa príznaky zhoršia, je potrebná konzultácia s lekárom,“ dodáva lekárnik Martin Hubka. Ibuprofen STADA 200 mg je voľne dostupný liek, ktorý dostanete v každej lekárni. V prípade potreby sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.