13 efektívnych tipov, ako prestať s fajčením

13 efektívnych tipov, ako prestať s fajčením

Publikované: 23.08.2018

Zobrazenie: 37610

Najmenej stokrát ste sa zaprisahávali, že cigareta, ktorú si práve zapaľujete, je definitívne tá posledná, ale o pár dní už zasa bolo všetko po starom? Skončiť s fajčením nebýva vôbec ľahké, často to nezvládne ani ten, kto to myslí smrteľne vážne. Nehádžte však flintu do žita. Máme pre vás niekoľko účinných tipov, vďaka ktorým sa závislosti od nikotínu zbavíte ľahšie a možnože aj natrvalo.

1. Určite si dobrý dôvod
Na to, aby sa človek vzdal cigariet, je potrebný veľmi dobrý dôvod. Pokiaľ to robíte len kvôli manželke, ktorá sa sťažuje, že jej doma smrdia záclony, je to síce šľachetný počin, ale ako motív úplne nedostačujúci. Tak radikálnu zmenu musíte chcieť predovšetkým kvôli sebe – čím konkrétnejší a osobnejší dôvod, tým lepšie. Pre lepšiu motiváciu si môžete spísať aj ďalšie výhody, ktoré vám prinesie nefajčenie: ušetrené peniaze, dobrá kondícia, zdravšia pleť, nechty aj zuby atď.

2. Nepreceňujte svoju vôľu 
Vyhodiť do koša krabičku cigariet s tým, že od tejto chvíle si už nezapálite, je gesto hodné hrdinu. Nikotín je veľmi návykový a pre väčšinu ľudí býva takmer nemožné prekonať počiatočné obdobie bez toho, aby si vypomohli nikotínovými náplasťami alebo žuvačkami. Prečo by ste to aj vy nevyužili? Tieto pomôcky vám umožnia preklenúť najhoršie abstinenčné príznaky.

3. Vyhnite sa spúšťačom 
Najprv si odpovedzte na otázku, kedy mávate najväčšiu chuť si zapáliť? A potom sa týmto situáciám snažte, pokiaľ je to možné, vyhnúť. Mnoho ľudí má cigaretu spojenú s alkoholom, kávou alebo dobrým jedlom, po ktorom predsa cigaretka zvlášť dobre chutí. Myslite na to a po obede si hneď vyčistite zuby alebo si dajte žuvačku.  

4. Poriadne doma vyupratujte 
Zahasili ste poslednú cigaretu? Výborne! Vyhrňte si rukávy a dajte sa do generálneho upratovania. Vyhoďte všetky zapaľovače a popolníky (bez ľútosti a žiadneho „čo keby“), vyperte záclony, závesy a bielizeň napáchnutú dymom (ak použijete nejakú príjemne voňavú  aviváž, tým lepšie), nechajte si vyčistiť koberce a vyleštite nábytok. V čistom a voňavom prostredí nebude chuť na cigaretu tak urputná. 

5. Pite veľa vody
Ideálne okolo dvoch litrov denne. Voda totiž potláča chuť na cigarety, ale hlavne sa po nej nepriberá, takže je to oveľa lepšie riešenie, ako keby ste svoju túžbu zajedali čokoládovými tyčinkami. Okrem toho pomáha aj vyplavovať nikotín z organizmu. 

6. Vytvorte si „krízový scenár“
Počítajte s tým, že príde chvíľa, keď vás neodolateľne prepadne túžba zapáliť si. Pre takéto momenty je dobré mať v zálohe účinné protiopatrenia – vypite pohár vody, trochu si zajedzte, choďte sa na dvadsať minút prejsť, zatelefonujte známemu, osprchujte sa, urobte desať drepov s výskokom ... čokoľvek, čo vás napadne a bude v danej chvíli uskutočniteľné. Tento postup si potom dôkladne zafixujte.

7. Dýchajte pár minút do brucha
Hlboké dýchanie je jednou z najlepších metód, ako potlačiť chuť na cigaretu a zároveň sa upokojiť, keď máte nervy na pochode. Musíte však hlboko  dýchať bránicou  – nadychujte sa do brucha, ktoré by sa malo rozšíriť a nafúknuť ako malý balón a pri výdychu opäť poklesnúť. Neponáhľajte sa. Výdych by mal trvať minimálne dvakrát tak dlho ako nádych (alebo ešte dlhšie). Týmto spôsobom skúste dýchať aspoň tri minúty. 

8. Nebuďte na to sami
O svojom rozhodnutí prestať fajčiť informujte svoju rodinu, najbližších priateľov a kolegov v práci. Určite vás podporia a budú mať pochopenie aj pre váš abstinenčný syndróm (zlá nálada, zlosť a pocit frustrácie, podráždenosť, bolesti hlavy, zvýšená chuť do jedla, nespavosť, neschopnosť sústrediť sa a pod.).
Bude fajn, ak si nájdete niekoho, s kým si spoločne budete odvykať, ideálne partnera (pokiaľ tiež fajčí) alebo kolegu z práce. Budete sa môcť navzájom  podporovať a kontrolovať, a tým stúpne aj vaša nádej na úspech. 

9. Obmedzte stresové situácie 
Práve stres je jedným z dôvodov, prečo ľudia fajčia. Nikotín im pomáha relaxovať... Vymyslite si iné spôsoby, ako sa uvoľniť – napríklad počúvanie obľúbenej hudby, šport alebo napríklad masáže. A predovšetkým – v prvých týždňoch odvykania sa snažte čo najviac vyhýbať stresu.

10. Zamestnajte svoje ruky 
Mnoho čerstvých nefajčiarov naraz nevie, čo s rukami. Pripravte sa aj na túto možnosť a vopred si kúpte nejakú drobnosť, ktorá vaše prsty spoľahlivo zamestná. Napríklad malý hlavolam, antistresový prívesok, šťukacie pero a pod.

11. Niečím sa odmeňte 
Za každý deň (alebo týždeň), čo ste vydržali nefajčiť, sa niečím odmeňte. Veď si to zaslúžite. Môže to byť čokoľvek, hádam s výnimkou cukríkov, čokolády alebo pohárika alkoholu.

12. Znechuťte si fajčenie 
Skúste sa na fajčenie pozrieť z jeho horšej stránky. Na internete nájdete množstvo obrázkov a videí, ktoré ukazujú začiernené pľúca alebo nádory spôsobené fajčením. Uvedomte si, že by ste mohli dopadnúť podobne. 

13. Pomôžte  si bylinkami
Pri odvykaní od fajčenia môžete využiť aj celý rad pomocníkov z rastlinnej ríše. Chuť na cigaretu vám znechutí napríklad puškvorec, ktorý môžete skombinovať s ľanovými semienkami: pripravte si na tanierik 2 lyžice ľanových semienok a lyžičku sušeného puškvorcového pakoreňa. Keď vás prepadne nutkanie, vezmite si trochu zmesi a žujte ju tak dlho, kým sa úplne neroztečie, a potom ju prehltnite. Asi po troch týždňoch užívania vám bude pripadať odporný už samotný cigaretový pach (a ľanové semienka vám zlepšia trávenie). K zníženiu chuti na cigaretu prispieva aj kajenské korenie, čaj z valeriány lekárskej alebo pastilky zo sladkého drievka.