Dedičný vplyv na padanie vlasov

Dedičný vplyv na padanie vlasov

Publikované: 14.04.2016

Zobrazenie: 869

Pozorujete, že je vo vašej rodine akosi veľa plešatých mužov? Má genetika vplyv na vypadávanie vlasov? Pokiaľ áno, ako proti tejto indispozícii môžete bojovať?

Z vypadávania vlasov má strach skoro každý z nás. Je však úplne normálne, že vlasy padajú; ide o prirodzený proces obmeny – vlasy vypadnú a namiesto nich narastú vlasy nové. Netreba sa hneď obávať, že začínate plešivieť.  

Priemerne rastie človeku na hlave asi 100 tisíc vlasov. Ryšavým o 20 tisíc menej, blonďavým aj o 40 tisíc viac. Na každý centimeter štvorcový sa zmestí až 120 vlasov.1

Odborný názov pre dedičné vypadávanie vlasov  je tzv. androgenetická alopécia. Spôsobujú ju mužské hormóny – androgény, ktoré svojou zvýšenou aktivitou pôsobia negatívne na vlasové korienky. Vlasy potom vypadávajú  a práve tieto  hormóny spôsobujú, že  stratou vlasov trpia viac muži než ženy.  

Poruchy rastu vlasov môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

  • vrodené ochorenia, keď už od detského veku dochádza k vzniku lysých ložísk na hlave alebo vlasy úplne chýbajú. Toto ochorenie sa väčšinou nedá liečiť
     
  • poruchy získané počas života, ktoré sú najčastejšie. Malú skupinu tvoria chorobné zmeny kože hlavy, kde môže dôjsť k zániku vlasových cibuliek a k nezvratnej strate vlasov v postihnutej lokalite

Predovšetkým u mužov dochádza k vypadávaniu vlasov, ktoré začína na čele a potom postupne pokračuje ďalej. Pri tomto vypadávaní vlasov hrá dôležitú úlohu dedičnosť a už spomínané mužské pohlavné hormóny.

Dedičnosť je však len jedným z faktorov, pre ktorý dochádza k vypadávaniu vlasov. U mužov dedičné vypadávanie vlasov môže postihnúť aj veľmi mladých jedincov, napríklad vznikom kútov, lysiniek alebo kolieskom vzadu na hlave.

U žien sa dedičné vypadávanie prejavuje skôr zhoršením kvality vlasov alebo ich celkovým preriedením. Aj u žien sa môžu vyskytnúť lysinky alebo kúty, ktoré si však často spôsobujú samy nešetrným zachádzaním s vlasmi, najmä častým farbením a odfarbovaním, keď sa vlasy začnú stenčovať a rednú.  

Čo hovorí štatistika?

Len 10 percent prípadov je daných dedičnosťou, za zvyšok môžu choroby a civilizačné vplyvy. Stres a škodlivé životné prostredie majú totiž veľmi nepriaznivý vplyv na pokožku, v ktorej sú umiestnené vlasové cibuľky. Drobné cievky, ktoré by ich mali vyživovať, sú stiahnuté a k cibuľkám sa tak dostane málo výživných látok, ako je napríklad biotín či selén. Vlas potom nerastie a nakoniec vypadne.2

Krásne vlasy sú odrazom celkového zdravia organizmu. Nenechajte sa zaskočiť vypadávaním vlasov a doplňte svoju stravu o vhodné výživové doplnky.

---------------------------------------------------------------------------------------------------- 

1 http://www.aktivityprozdravi.cz/zdravotni-problemy/alopecie-padani-vlasu
2 http://www.celostnimedicina.cz/padaji-vam-vlasy-to-neni-jenom-dedicnost.htm