V ktorých potravinách sa skrýva veľké množstvo horčíka

V ktorých potravinách sa skrýva veľké množstvo horčíka

Publikované: 11.06.2021

Zobrazenie: 87305

Chýba vám horčík a potrebovali by ste ho akútne doplniť? Jedným z krokov môže byť správna a vyvážená strava. Pozrite si prehľad potravín, v ktorých je horčíka dostatok.

Horčík je často nazývaný „prvkom života". Toto pomenovanie dostal preto, že je nevyhnutný pre život väčšiny tvorov na zemi. Odporúčaná denná dávka horčíka je 300 mg na osobu a deň. Táto dávka je však len orientačná, pretože potreba horčíka sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom;  vyššia potreba je aj v tehotenstve a pri dojčení, pri ochorení srdca a podobne. 

Najlepšie zdroje horčíka

Pre milovníkov čokolády je to dobrá správa – jedným z najlepších zdrojov horčíka je kakao, ale aj celozrnné výrobky, banány, zemiaky, pomaranče alebo špenát. Na druhej strane existuje mnoho potravín, ktoré využitie horčíka zo stravy sťažujú – napr. biele pečivo, údeniny, alkohol. 

Vysoký obsah horčíka podľa druhu potravín  

Najideálnejšie je prijímať horčík v prirodzenej podobe. Pre mnohé potravinové zdroje horčíka platí, že pokiaľ potraviny obsahujú vlákninu, je v nich prítomný aj tento minerál. Za výborné zdroje horčíka sú považované tieto druhy potravín:

  • ovocie - ďatle, banány, sušené marhule
  • zelenina a strukoviny – špenát, artičoky (tepelne upravené a bez soli), varená šošovica, hrach
  • mäso a ryby – zubáč, tuniak, varené kuracie prsia
  • orechy – mandle, píniové semienka, kešu
  • nápoje – mrkvová, grapefruitová alebo pomarančová šťava, červené víno

Prečo neprijímame dostatok horčíka z jedla?

Zmena stravovacích návykov za posledných 100 rokov, zmeny klímy – včítane faktora kyslých dažďov s vyšším vyplavovaním horčíka z pôdy, významné zvýšenie intenzity poľnohospodárskej produkcie, to  sú niektoré z príčin, ktoré môžu za to, že sa znížilo množstvo prijímaného horčíka potravou. Navyše zloženie stravy v mnohých prípadoch obmedzuje vstrebávanie horčíka v čreve.

Faktory znižujúce vstrebávanie horčíka z čreva:  

  • potraviny s vysokým obsahom vápnika, fosfátu a zinku (tavené syry, priemyslovo vyrobené potraviny, sladkosti... )
  • nedostatok vitamínov B1, B2, B6;
  • vysoký príjem tukov a sacharidov.

Nie je jednoduché zistiť, že v organizme magnézium chýba. V počiatočných fázach sa jeho nedostatok prejavuje najmä nechutenstvom, únavou, slabosťou, bolesťami hlavy alebo podráždenosťou. Pokiaľ s deficitom tohto minerálu bojuje človek dlhšie, vyskytujú sa svalové kŕče, tŕpnutie končatín alebo poruchy srdcového rytmu.

Zabráňte týmto nepríjemným príznakom a myslite na to, že horčík vaše telo potrebuje.