Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie

Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie

Publikované: 20.08.2019

Zobrazenie: 2700

Staré známe „v zdravom tele zdravý duch“ je takpovediac večné a je v ňom kus pravdy, pretože práve pohyb zlepšuje náš fyzický stav, zdravie a pozitívne myslenie.

Každý z nás túži cítiť sa zdravo, mať energiu a vyzerať dobre. Recept na to je veľmi jednoduchý, stačí pravidelný pohyb, pestrá strava, dostatočný spánok, príjem tekutín a minerálnych látok. Kde začať a ako skĺbiť tieto veci dokopy?  Už 30 minút pohybovej aktivity denne znižuje výskyt srdcových chorôb.   

Začnite ráno pohybom 

Už samotná krátka 10 minútová ranná rozcvička dokáže divy, naštartuje chudnutie, zlepší vašu náladu, zvýši sebavedomie či ovplyvní vašu schopnosť koncentrovať sa. Odborníci na cvičenie tvrdia, že ráno sú najvhodnejšie kardio aktivity či silové cvičenie s vlastnou váhou. Ideálne je pred cvičením nejesť, maximálne vypiť pohár čistej vody. V prípade, že máte v pláne náročnejší a dlhší tréning, dajte svojmu telu ešte pred cvičením dostatok energie. Ďalšou výhodou ranného cvičenia je to, že ak ste si už ráno privstali a zacvičili, budete mať oveľa menšiu chuť pokaziť si túto snahu nezdravým jedlom.  Nezabúdajte však popri cvičení na dostatočný strečing!

 

WhatsApp-Image-2019-08-12-at-15-01-28.jpegWhatsApp-Image-2019-08-12-at-15-10-11.jpegWhatsApp-Image-2019-08-12-at-15-14-20-2.jpeg

https://www.instagram.com/p/B1GcaAtIU24/

Pohyb ako pozitívny návyk 

„Cvičenie vám pomôže získať vašu vnútornú silu, posilní vás v situáciách, v ktorých ste predtým nedokázali byť odvážni. Vďaka cvičeniu sa udržiava telo a myseľ v dobrej kondícii a aktivite,“ hovorí Soňa Sedláčková, ambasádorka Indexu Zdravia Walmark a autorka špeciálneho tréningového programu SOM. Naše myšlienky majú veľkú moc nad našim životom. Ak myslíme pozitívne dokážeme aj ťažšie životné situácie zvládať ľahšie. Pohyb je zároveň výborným ventilom negatívnych emócií, ktoré neraz nadobudneme pri nepríjemnej hádke v práci, v rodine či s priateľmi. Beh, jazda na bicykli či iná silová aktivita nás často privedú na iné myšlienky. Samotné cvičenie a disciplína, s ktorou k nej pristupujeme nás robí silnejšími, nie len po tej fyzickej stránke ale i psychickej. Sme viac vyrovnaní a s prichádzajúcimi výsledkami aj sebavedomejší. 

Mnohé prekážky sú často len výhovorkami 

Dôvodov prečo si nezacvičiť máme vždy dostatok. Ponárame sa do rýchleho kolobehu pracovného života a vo voľnom čase si volíme radšej sedavý spôsob oddychu. Často sa vyhovárame na to, že nemáme čas, nemáme k športu vzťah, nemáme chuť míňať peniaze na členstvo vo fitnes centre, máme strach z toho, že by sme sa zranili. Niekedy stačí naozaj veľmi málo, prejsť sa z práce domov pešo, namiesto výťahu si zvoliť schody.   

Inšpirujte iných  

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste cvičenie vynechali práve kvôli tomu, že sa vám nechcelo? Pohybové aktivity vo dvojici, po boku svojej polovičky či skupinové cvičenia s priateľmi, vás prinútia hýbať sa aj vtedy, keď sa vám veľmi nechce. Druhý človek vás namotivuje, povzbudí a vy zvládnete toho oveľa viac.  

Nezabúdajte na vitamíny či minerálne látky  

Po cvičení a fyzickej námahe netreba zabúdať na pestrú a vyváženú stravu, dostatočný pitný režim, prísun vitamínov, minerálov, výživných látok a kvalitný spánok. Náš aktívny život závisí od správnej funkcie našich kĺbov, kostí a svalov, preto by sme im mali dodávať pravidelne potrebnú výživu. Po fyzickej námahe netreba zabúdať na horčík, zinok, vápnik či kolagén. Dôležitým minerálom pri tvorbe energie v našom tele je horčík, ktorý okrem tohto prispieva aj k znižovaniu únavy a zodpovedá za normálnu funkciu svalov. Zinok podporuje zdravie kostí a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Pre naše kosti je rovnako dôležitý aj vápnik ako nenahraditeľný minerál pre zdravé kosti. Napríklad výživový doplnok Horčík, Vápnik, Zinok FORTE od Walmarku obsahuje vyváženú kombináciu minerálov a vitamínu D potrebná pre mnohé dôležité funkcie v ľudskom organizme.


2.png

Kolagén je bielkovinovou zložkou našich tkanív, chrupavky i svalov,. Určite neurobíte zle, ak si po cvičení doprajete nejaký výživový doplnok obsahujúci najdôležitejšie vitamíny, minerály a iné prospešné látky pre organizmus. Vo vašej strave by nemali chýbať ani vitamíny v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. Ak si nie ste istí, či váš jedálniček obsahuje dostatok vitamínov a minerálov, môžete si to overiť aj bezplatným interaktívnym nástrojom - Index zdravia, ktorý sa zameriava na vašu stravu, zdravotnú kondíciu, fyzickú aktivitu a psychickú rovnováhu.  

 

Načo by ste počas dňa nemali zabúdať 

Vypite aspoň 2l tekutín denne. 

Jedzte pravidelne, ideálne 5krát denne. 

Denne vyjdite aspoň 100 schodov.  

S vitamínmi a minerálmi Vám pomôže sezónne ovocie a zelenina
20.08.2019

S vitamínmi a minerálmi Vám pomôže sezónne ovocie a zelenina

To, že sú vitamíny a minerály pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné, je všeobecné známe. Už menej sa vie, že organizmus si väčšinu vitamínov a minerálov nedokáže sám vyrobiť. Preto je dôležité organizmus nimi v dostatočnej miere zásobovať. V zimných mesiacoch je vhodné užívať vitamíny a minerály vo forme rôznych výživových doplnkov, ale v týchto letných mesiacoch máme vďaka sezónnemu ovociu vitamínov dostatok, tak prečo to nevyužiť. Len je dobré vedieť, ktoré vitamíny a minerály kde nájdeme. My vám prinášame prehľad najznámejších vitamínov a minerálov, vrátane toho, v ktorom sezónnom ovocí a zelenine ich môžete nájsť. A potom už stačí len vyraziť do záhrady alebo do obchodu. Tak dobrú chuť!

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1774