Jar prichádza a s ním i sezónne alergie

Jar prichádza a s ním i sezónne alergie

Publikované: 13.05.2019

Zobrazenie: 648

Je tu jar. Slnko svieti a všetko okolo kvitne. Pre väčšinu z nás ideálne počasie. Bohužiaľ nie pre alergikov. S jarou sa totiž prebúdza rad peľových alergénov. Ak patríte medzi tých, ktorí práve bojujú s neustálym kýchaním, nádchou a slzením očí, je dobré sa zamyslieť, či na vine nie sú práve peľové alergény.

Až 15 % populácie trpí alergiami

Alergia najčastejšie prepukne v čase predškolského veku a ranej dospelosti, ale objaviť sa môže kedykoľvek. Medzi rizikové faktory alergie patrí genetická dispozícia, narušená imunita, fajčenie, kontakt s domácimi zvieratami, dlhodobý pobyt v znečistenom životnom prostredí apod. Alergia je prehnaná reakcia tela na alergény, s ktorými sa bežne stretávame.

Sezónne alergie

Medzi najčastejšie sezónne alergie patrí peľová alergia, žihľavka a opuchy.

Peľová alergia

Peľová alergia sa prejavuje predovšetkým typickou alergickou nádchou, tzv. sennou nádchou či alergickým zápalom spojiviek. Hlavnými príznakmi je kýchanie, opuch nosovej sliznice, pocit upchatého nosa a nádcha, ktoré bývajú spojené so slzením, pálením a svrbením očí. Na vznik peľovej alergie je rozhodujúca koncentrácia peľových častíc vo vzduchu. Alergény môžu byť byliny, dreviny aj trávy (napr. palina, repka, ambrózie, skorocel, breza, hrab, jaseň, buk, jelša, vŕba, jaseň, topoľ, gaštan, kukurica, lipnica, psiarka, pýr, timotejka, trstina apod.). S peľovou alergiou sa stretávame od polovice marca do konca septembra.

Žihľavka a opuchy

Pre žihľavku je typické začervenanie kože s tvorbou pupienkov, niekedy sprevádzané opuchy postihujúce kožu aj sliznicu.

Peľový kalendár

V peľovom kalendári môžeme nájsť informácie o tom, kedy jednotlivé peľové alergény pôsobia. Pre máj sú typickými alergény vŕba, dub, platan, orech, pagaštan, borovica, baza čierna, lieska, lipa, trávy, skorocel, šťaveľ apod.

Liečba alergie

Ideálne je vyhnúť sa alergénom, ktoré alergickú reakciu vyvolávajú. Alergiu možno liečiť pomocou špecifickej imunoterapie, fungujúcej na princípe očkovanie alebo antihistaminík, vhodné je aj vyplachovanie nosa vhodnými kvapkami či morskou vodou.
 

V tomto období by Vás mohlo zaujať: