Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín

Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín

Publikované: 18.02.2020

Zobrazenie: 18442

Ak trpíte nádchou, možno si hovoríte, že prechladnutie k jeseni skrátka patrí. Ak sa ale s upchatým nosom stretávate týždne a k tomu vás ešte rozboleli zuby, je potrebné zbystriť. Môže sa jednať o ochorenie horných dýchacích ciest, tzv. sinusitídu, slovensky známu ako zápal vedľajších nosových dutín. Pretrvávajúce sinusitídy je nutné liečiť antibiotikami, a preto neradno si s dlhotrvajúcou nádchou zahrávať.

Ako spoznať, že nejde "len" o nádchu

Pri sínusitíde sa najčastejšie zapália čuchové dutiny, a preto je jedným z príznakov krátkodobá strata čuchu. Pre ochorenie zápal dutín je tiež typický nosový hlas. U chorých postupne silnie nepriechodnosť dýchacích ciest, ktorá je veľmi nepríjemná. V noci sa môže sinusitída prejavovať chrápaním. Pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy a silný tlak v tvári. K sínusitíde patrí aj bolesť chrupu, ale ide skôr o bolesť celej čeľuste. Medzi ďalšie symptómy patria ťažkosti s dýchaním a suchý, dráždivý kašeľ.
 

Kedy je nutné vyhľadať lekára

Zápal dutín môže byť akútny (do troch týždňov) alebo chronický. Ak problémy trvajú dlhšie ako mesiac, je nutná prehliadka lekárom, najlepšie špecialistom ORL. Diagnózu môže spresniť zobrazovacou metódou ultrazvukom, ktorým je dnes vybavených veľa ordinácií ORL, röntgenom, prípadne presvecovaním prínosových dutín (tzv. diafanoskopia).
 

Najčastejším pôvodcom sinusitídy je vírus

V cca v 80 % prípadov za sinusitídu môže vírus, a preto nemá význam ju liečiť antibiotikami. Pri nekomplikovaných zápaloch sa na liečbu užívajú tzv. dekongestanty, látky, ktoré znižujú opuchy a odstraňujú zdurenie. Po prepuknutí ochorenia môžu ale na vírusovú infekciu "nasadať" baktérie, a až vtedy sú nasadené antibiotiká. Rizikovými faktormi pre vznik ochorenia sú únava, stres, nedostatok spánku, prechladnutie, fajčenie, alergia, astma, nosové polypy, ale aj nadužívanie nosových kvapiek. Dutiny sa v zime najviac ochladzujú, a preto je prechladnutie najčastejšou príčinou vzniku ochorenia.
 

Držte dutiny v teple

Aké preventívne opatrenia sú odporúčané? Neprechladnúť, nefajčiť, zdravo jesť a mať dostatok spánku. Pomáha tiež otužovanie a pohyb na čerstvom vzduchu. Zabudnúť by sme nemali na vitamíny či výživové doplnky na podporu imunitného systému. V období zvýšeného výskytu prechladnutí sú ideálne vitamín C a echinacea. Okrem podpory imunitného systému prispieva vitamín C k zníženiu únavy a vyčerpania. Echinacea je jednou z najobľúbenejších rastlín používaných na podporu imunity a dýchacích ciest. Ako vitamín C, tak echinaceu obsahuje výživový doplnok Herba-C RAPID, ktorý je vhodné užívať najmä v období vyššieho výskytu prechladnutí. A ak vám rodičia ako deťom zdôrazňovali, ako je dôležité nosiť čiapku, mali pravdu. V chladných mesiacoch majte dutiny v teple, noste čiapku alebo čelenku a šál aj cez ústa.
 

Tipy na efektívne odhlienenie

Počas ochorenia stúpa tvorba hlienu, pretože hlien zvlhčuje sliznicu a čistí dýchacie cesty. Preto je treba dbať na dostatočný prísun tekutín. Osvedčené sú prírodné čaje, ktoré pomáhajú pri zahlienení (zázvorový, skorocelový či divozelový čaj). Účinným prostriedkom je tiež med pridaný do teplej vody s citrónom. Na odhlienenie a odkašliavanie môžete skúsiť domácu medicínu z tymiánu, vody a cukru. V 250 ml vody povaríme 200 g cukru počas 20 minút, potom nasypeme sáčok tymiánu a necháme lúhovať. Po vychladnutí scedíme a podávame jednu lyžičku päťkrát denne.
 
V období vyššieho výskytu prechladnutí zásobte telo vitamínmi. Z našej ponuky tiež odporúčame.
Účinná prevencia proti nádche a prechladnutiu
17.06.2018

Účinná prevencia proti nádche a prechladnutiu

Čo nevidieť je tu leto, to však ešte neznamená, že sa ráno nemôžeme prebudiť s upchatým nosom, bolesťou v hrdle alebo kašľom. Pokiaľ sa chcete týmto ťažkostiam, ktoré bývajú dvojnásobne nepríjemné práve v najteplejšom období roka, vyhnúť, začnite sa už teraz starať o svoju imunitu, ktorá je najlepšou prevenciou. Vo finále je to totiž naša odolnosť, ktorá rozhodne, či nás nádcha alebo prechladnutie dostanú. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 736