Bolesti v dôsledku hormonálnych zmien
18.02.2020

Bolesti v dôsledku hormonálnych zmien

Hormonálne zmeny ovplyvňujú celé telo a ženy o tom vedia svoje. Každá žena počas svojho života prežije obdobie, pre ktoré sú hormonálne zmeny typické. Bohužiaľ hormonálne zmeny súvisia aj s bolesťami, ktoré sa v ich dôsledku môžu objaviť. Za zásadné hormonálne zmeny je u žien považované období puberty, tehotenstva, pôrodu a klimaktéria. Menštruačné bolesti, bolesti pŕs a bolesti hlavy sú tie najčastejšie bolesti, s ktorými sa ženy stretávajú.

Najčastejšie príčiny blokády rebier
17.02.2020

Najčastejšie príčiny blokády rebier

Ak vás trápi nepríjemné pichanie na hrudníku, ale lekárske vyšetrenia sú v poriadku, na vine môžu byť blokády rebier. Blokády rebier patria medzi najčastejšie blokády pohybového systému. Môžu sa prejaviť aj v okrajových častiach tela a mnohokrát pripomínajú postihnutie vnútorných orgánov. Príčiny vzniku blokád sú rôzne. Veľkú úlohu hrajú prsné svaly, ktoré sú oslabené, alebo naopak preťažené. Nepríjemným opakovaným blokádam rebier sa dá predchádzať úpravou životného štýlu a fyzioterapiou.

Ochorenie spôsobujúce svrbenie, o ktorom sa príliš nehovorí
17.02.2020

Ochorenie spôsobujúce svrbenie, o ktorom sa príliš nehovorí

Svrbenie v oblasti konečníka je veľmi intímna téma, a preto sa o ňom zdráhame hovoriť. Svrbenie konečníka nie je samo o sebe ochorením, ale prejavom iného ochorenia. Príčin existuje celý rad a diagnostika nie je ľahká. Svrbenie nie je dobré podceňovať, pretože môže ísť o príznak závažného ochorenia. Na druhej strane sa môže jednať o banálnu a ľahko liečiteľnú príčinu. Každopádne tí, ktorí svrbením trpia, by mali navštíviť lekára, ktorý stanoví diagnózu a vhodnú liečbu.

Ako na hemoroidy

Ako na hemoroidy

Hoci hemoroidy nepatria k život ohrozujúcim ochoreniam, pacientom dokážu život veľmi znepríjemniť. Hemoroidy sú téma, o ktorej sa veľa ľudí zdráha hovoriť, a to dokonca aj s lekárom. Hemoroidy sú zväčšené žily konečníka, prejavujúce sa bolesťou, svrbením a krvácaním. Za pôvodcu ochorenia je najčastejšie označovaný sedavý spôsob života a nevhodná strava. Hemoroidy sú spojené s radom nepríjemných príznakov, najmä s problémami pri vyprázdňovaní. A aj keď ide o tému veľmi diskrétnu, poďme si tento problém priblížiť.

Čo uľaví od pálenia záhy nielen v tehotenstve
04.02.2020

Čo uľaví od pálenia záhy nielen v tehotenstve

Pálenie záhy je jeden z najčastejších príznakov tzv. gastroezofageálneho refluxu. Nemusíte sa ale obávať, pretože pažerákový reflux zažíva bežne každý z nás. Aj keď nejde o vážne ochorenie, dlhodobé problémy môžu trvale poškodiť sliznicu pažeráka. Ak pálenie záhy pretrváva, navštívte preto radšej svojho lekára. Pálenie záhy sa často objavuje aj v tehotenstve vplyvom hormonálnych a fyzických zmien. Tipy, ako pálenie záhy obmedziť, prinášame nielen budúcim mamičkám, ale všetkým, ktorých sa tento nepríjemný pocit týka.

Omega-3 mastné kyseliny, vaši sprievodcovia na ceste k zdraviu
31.01.2020

Omega-3 mastné kyseliny, vaši sprievodcovia na ceste k zdraviu

Zápal pŕs pri dojčení
30.01.2020

Zápal pŕs pri dojčení

Zápal pŕs dokáže nepríjemne potrápiť mnoho dojčiacich mamičiek. Objavuje sa zvyčajne druhý až tretí týždeň po pôrode, najmä u prvorodičiek. Napätie v prsiach, pichľavá bolesť, horúčka a celková slabosť sú najčastejšími príznakmi zápalu prsníka, tzv. mastitídy. Ak sa zápal prsníka objaví, je zvyčajne potrebné začať liečbu antibiotikami. Mastitída netrápi mamičku len fyzicky, ale aj psychicky, a to predovšetkým kvôli dojčenému dieťatku.