Život s lupienkou
12.11.2019

Život s lupienkou

Lupienka (psoriáza) je chronické zápalové ochorenie organizmu, ktoré sa prejavuje na koži. Lupienka je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Svoj slovenský názov nesie lupienka podľa šupiniek, ktoré sa z kožných ložísk odlupujú. Aj keď sa lupienku nedá úplne vyliečiť, možno zmierniť jej prejavy, aby kvalita života pacientov bola čo najmenej ohrozená.

Vyzrejte na potenie v podpazuší
12.11.2019

Vyzrejte na potenie v podpazuší

Pri športe, fyzickej námahe či v teplom počasí sa potí každý. Nadmerné potenie ale v poriadku nie je a často môže signalizovať vážny zdravotný problém. Aké sú najčastejšie príčiny nadmerného potenia a ako ho možno ovplyvniť sa dočítate v našom článku.

S udržaním fyzickej a psychickej kondície pomôže horčík
11.11.2019

S udržaním fyzickej a psychickej kondície pomôže horčík

Ak ste neustále unavení, trpíte migrénami či bolesťami hlavy, trápia vás zmeny nálad, ste úzkostliví, máte problémy so zaspávaním a svalovými kŕčmi, môže za tým stáť nedostatok horčíka (magnézia). Nízka hladina horčíka patrí medzi najčastejšie minerálne poruchy. Horčík je jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý udržuje telo v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, a preto je tiež označovaný ako prvok života.

Chronický únavový syndróm nie je lenivosť, ale choroba
23.09.2019

Chronický únavový syndróm nie je lenivosť, ale choroba

Pod pojmom chronický únavový syndróm sa neskrýva len obyčajná únava a vyčerpanie, ako by si mnohí mohli myslieť. Chronický únavový syndróm je ochorenie, ktoré pacientom dokáže život poriadne znepríjemniť. Postihuje mnoho orgánov naraz a prejavuje sa ako psychickými, tak i neurologickými symptómami. Ak bývate veľmi často unavení, skúste sa zamyslieť, či sa práve vás chronický únavový syndróm netýka.

Potrebujete dobiť baterky?
15.08.2019

Potrebujete dobiť baterky?

Vedeli ste, že 15. augusta je Medzinárodný deň energy drinkov? Pitie energetických nápojov, najmä u mladších ročníkov, sa teší veľkej obľube. Lekári pred nadmernou konzumáciou ale varujú. Energy drinky síce pomôžu rýchlo dobiť baterky, ale netreba to s nimi preháňať. Nadmerné množstvo môže totiž poškodiť srdce a obličky. Navyše získaná energia je len krátkodobou záležitosťou.

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas

Či už ide o zdravie všetkých orgánov, spomalenie procesu starnutia, zlepšenie výkonu alebo ovplyvnenie psychických funkcií, dostatočný prísun vitamínov zohráva veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní ľudského organizmu v čo najlepšej forme.

Bolí vás žalúdok zo stresu? Vieme, čo vám uľaví

Bolí vás žalúdok zo stresu? Vieme, čo vám uľaví

Leží vám už dlho niečo (alebo niekto) v žalúdku a takmer denne zažívate stres? Potom by bol skoro zázrak, keby vás netrápilo trávenie. Podľa nových vedeckých výskumov plní totiž žalúdok funkciu „druhého mozgu“, ktorý musí – okrem iného – čeliť aj všetkým starostiam a emóciám. Vo fyzickej rovine sa táto záťaž prejavuje nevoľnosťou, nečakanými bolesťami brucha, nechutenstvom či pálením záhy – symptómami, ktoré klasická medicína označuje ako žalúdočnú neurózu.