Zradná jar. Vyhnite sa jarnej únave aj alergiám
12.05.2021

Zradná jar. Vyhnite sa jarnej únave aj alergiám

Po zime sa mnohí cítime unavení, vyčerpaní, bez energie a tento stav zvyčajne nazývame jarnou únavou. Veľakrát sa zamýšľame, prečo tento jav nastáva a čo ho spôsobuje, pričom dôvody sú veľmi jednoduché a pragmatické. Väčšina z nás sa teší na jarné obdobie ako na začiatok teplejších a slnečnejších dní, počas ktorých sa vraciame k našim obľúbeným aktivitám v exteriéri. Paradoxne je pre mnohých ľudí – alergikov, toto obdobie spojené so zhoršením ich zdravotného stavu a obmedzením aktivít v exteriéri práve počas prichádzajúcej jari.

Jarný detox s rozumom
12.05.2021

Jarný detox s rozumom

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.

Vianoce sú za dverami! Aké sú najznámejšie vianočné zvyky a tradície na Slovensku?
01.12.2020

Vianoce sú najkrajším a najväčším sviatkom v roku. Svoj pôvod majú v pohanskej kultúre, kde sa vnímali ako oslavy zimného slnovratu. Neskôr tieto sviatky prebrali kresťania po celom svete a Vianoce sa stali symbolom narodenia Ježiša Krista. Zvyky a tradície osláv sa líšia od krajiny ku krajine. Viete, aké sú najkrajšie a najznámejšie slovenské tradície Vianoc? Niektoré z nich určite poznáte z vlastných domovov.

Horčík prispieva k zníženiu únavy a správnej funkcii psychiky
15.04.2020

Horčík prispieva k zníženiu únavy a správnej funkcii psychiky

Nízka hladina horčíka sa objavuje pomerne často. Horčík má vplyv na mnoho procesov v ľudskom tele. Podieľa sa na procese delenia buniek v tele, prispieva k udržaniu zdravých kostí a rovnako prispieva k normálnej syntéze bielkovín. A nielen to, horčík prispieva tiež k správnej funkcii psychiky a mnohému ďalšiemu.

Ako spoznať boreliózu
09.04.2020

Ako spoznať boreliózu

V európskych krajinách je borelióza najbežnejším infekčným ochorením prenášaným zo zvieraťa na človeka. Základným predpokladom úspešnej liečby je včasné rozpoznanie choroby. Mnoho ľudí má boreliózu spojenú len s červenou škvrnou na koži po prisatí kliešťa. Borelióza má ale oveľa viac príznakov, ktorým treba venovať pozornosť. Ako boreliózu rozpoznať a ako sa pred ňou chrániť? To sú najčastejšie otázky, na ktoré prinášame odpoveď.

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu
16.03.2020

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu

Trvalka echinacea purpurea je známa skôr pod svojím slovenským názvom echinacea purpurová. Echinacea je trváca rastlina, ktorá sa pestuje nielen pre svoje dekoratívne kvety, ale aj pre svoje liečivé účinky. Ide o rastlinu vysokú cca 80-100 cm, ktorá sa od júna do septembra pýši purpurovými kvetmi s čiernym stredom. Účinky echinaceya sú rozsiahle. Používa sa pri prechladnutí, ako podpora horných dýchacích ciest, ale aj pri kožných problémoch.

Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín
18.02.2020

Bolesť zubov pri nádche môže signalizovať zápal dutín

Ak trpíte nádchou, možno si hovoríte, že prechladnutie k jeseni skrátka patrí. Ak sa ale s upchatým nosom stretávate týždne a k tomu vás ešte rozboleli zuby, je potrebné zbystriť. Môže sa jednať o ochorenie horných dýchacích ciest, tzv. sinusitídu, slovensky známu ako zápal vedľajších nosových dutín. Pretrvávajúce sinusitídy je nutné liečiť antibiotikami, a preto neradno si s dlhotrvajúcou nádchou zahrávať.