Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete
11.09.2019

Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete

Priviezli ste si z dovolenky bolesť v krku? Bolesť v krku nepatrí len k chladným mesiacom, ale môže nás prepadnúť aj v lete. Medzi najčastejšie príčiny patria ľadové nápoje, klimatizácia, chodenie v mokrých plavkách, teplotné výkyvy apod. Čo všetko sa ale za bolesťou v krku môže skrývať? My vám prinášame prehľad najčastejších ochorení, ktoré môžu byť s bolesťou v krku spojené.

Kožné plesne a ochorenia nôh
20.08.2019

Kožné plesne a ochorenia nôh

Povrchové mykózy, ľudovo povedané plesne, trápia až jednu tretinu dospelých. Kožná mykóza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a nepríjemným svrbením v mieste výskytu. Pôvodcom tohto ochorenia sú huby. Najčastejšie ide o dermatofyty alebo kvasinky, ktoré sa množia v teple a vlhku. Kožné mykózy sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek, ale najčastejšie sa prejaví medzi prstami na nohách, na chodidlách, na rukách, ale aj v podpazuší a vo vlasoch.

Opakujúce sa vaginálne mykózy
20.08.2019

Opakujúce sa vaginálne mykózy

Každý, kto sa niekedy stretol s kvasinkovou infekciou, vie, aké ťažké je sa jej zbaviť. Kvasinkové infekcie majú bohužiaľ tendenciu sa vracať. Mykózy sú kvasinkové (hubové) infekcie. A ako každá huba má kvasinka rada teplé, vlhké a tmavé miesta. Ideálnym miestom pre výskyt mykóz je pošva, vagína. Kvasinková infekcia častejšie trápi ženy a aspoň raz za život sa s ňou stretne až 75 % žien.

Spánková hygiena, ako sa vyspať aj  v tropických dňoch?
09.08.2019

Spánková hygiena, ako sa vyspať aj v tropických dňoch?

Nezdravý životný štýl, stres, nepravidelná pracovná doba, ale aj vysoké nočné teploty môžu viesť k nekvalitnému spánku, poruchám spánku a nespavosti. Niekedy sa totiž ani po desiatich hodinách spánku necítime dobre odpočinutí. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel, môžete svoj spánok skvalitniť a zaistiť tak telu toľko potrebnú regeneráciu. U dlhodobejších porúch spánku je odporúčané navštíviť lekára, ktorý vylúči iná ochorenia vedúce k nespavosti.

Užite si dovolenku aj grilovanie na záhrade bez zažívacích ťažkostí
17.07.2019

Užite si dovolenku aj grilovanie na záhrade bez zažívacích ťažkostí

Doba zaslúženého odpočinku, čas dovoleniek, je za dverami. A s prípravou na cesty je najlepšie začať hneď. Na dovolenke nás môžu stretnúť nepríjemné zdravotné komplikácie. A nemusí ísť len o dovolenku v exotických krajinách. Črevné ťažkosti nás môžu stretnúť kdekoľvek.

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť
02.07.2019

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť

Ľadové nápoje, zmrzlina, klimatizácia, prechladnutie z mokrých plaviek či výkyvy počasia. To sú najčastejšie príčiny letných bolestí v krku. Na vine ale nie sú len ľadové nápoje či klimatizácie, angína sa prenáša tiež kvapôčkovou infekciou. Letné angíny môžu mať horší priebeh než v zimnom období (hnisavé a bolestivé čapy v krku). Zanedbanie angíny je veľmi nebezpečné, pretože sa môže neskôr prejaviť zdravotnými komplikáciami, napr. reumatickým postihnutím srdca.

Zápaly močových ciest dokážu v lete potrápiť
02.07.2019

Zápaly močových ciest dokážu v lete potrápiť

Časté nutkanie na močenie, bolesť v podbrušku, zvýšená teplota, bolesť bedier či výtoky môžu letné dni poriadne skomplikovať. Príznaky zápalu močového mechúra nepodceňujte, neliečená infekcia môže spôsobiť ochorenie obličiek. Ženy trpia na infekcie a zápaly močových ciest častejšie ako muži, čo je spôsobené anatomickými odlišnosťami močového ústrojenstva. Ak sa nechcete počas dovolenky potýkať so zápalmi močových ciest, myslite predovšetkým na prevenciu.