Eva, Dunajská Streda:
Vážený pán Dr.Kolenčík, prosím Vás o zaujatie stanoviska, či a aké nepriaznivé vedľajšie účinky môže mať nadmerné užívanie jódu. Môj problém sa zjavil pred 4 rokmi, kedy som začala trpieť nespavosťou, silným nočným potením a búšením srdca. Vyšetrenie potvrdilo ochorenie štítnej žľazy, endokrinologička s ohľadom na to, že dva hormóny ŠZ boli mimo normy avšak tretí bol v v norme, nenariadila liečbu, len mi doporučila konzumovať potraviny s vysokým obsahom jódu. Dozvedela som sa o výrobku "Kelp", ktorý som začala brať po 1 ks dvakrát denne, asi do troch týždňov sa mi stav úplne upravil, neskôr (celé 4 roky) som brala 1 tbl. denne, občas 2 tbl.denne. V auguste t.r. mi horemenované problémy opäť naplno prepukli a utíšili ich až 4 tbl.Kelpu denne. Svojho času som, ani už neviem z akého média, zachytila informáciu, že ľudia so zníženou funkciou ŠZ majú potrebu jódu zvýšenú až na X-násobok. Práve ten násobok som si nezapamätala. Ja t.č. užívam 4-násobok doporučenej "bežnej" dávky a čo sa týka ŠZ, cítim sa výborne. Môže mať prijímanie jódu v takomto množstve nepriaznivý účinok na iné orgány? Ďakujem za odpoveď a ostávam s pozdravom.
27. 11. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

prípravok Kelp obsahuje 150 mcg jódu v jednej tablete čo predstavuje 100% doporučenej dennej dávky. Naša doporučená dávka je 1 tableta denne s jedlom ako prevencia a doplnenie príjmu jódu do organizmu. Ochorenia štítnej žľazy si za určitých okolností vyžadujú zvýšený príjem jódu, avšak množstvo a forma prijatia je vecou odborníka endokrinológa, ktorý podľa stavu ochorenia určí aký by mal byť príjem jódu. Doporučujem Vám konzultovať užívanie vyšších dávok Kelpu s lekárom, nakoľko sa prekračuje dávka stanovená pre doplnky výživy.
Čo sa týka nadmerného príjmu jódu, ako nepriaznivé účinky sa môžu objaviť tzv. jódove akné, žalúdočno-črevné problémy, žihľavka, zápaly spojiviek a pod. Väčšinou ide o reakcie zvýšenej citlivosti na prípravky obsahujúce jód. a nadmerné dávkovanie
31. 1. 2003 dňa 0:00