Martina:
Váženy pán doktor.Chcela by som sa poradiť,aké produkty z rady Walmark by som mohla užívať.Môj problém spocíva v tom,že musím absolvovať interupciu zo zdravotnych dôvodov.Samozrejme,že chcem mať deti a preto Vás prosím o zaslanie informácií,ktoré by mi mohli pomôcť pri obrane proti sterilite.Ďakujem.
29. 6. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

je treba povedať, že táto situácia je zaťažujúca pre organizmus žien z dvoch rovín. U mnohých vyvoláva určité psychické problémy a taktiež dochádza k zásahu do reprodukčného systému. Aj keď tieto zákroky sú väčšinou bez následkov, určité riziko možných neskorších problémov s oplodnením tu existuje. Je preto nutné maximálne pomôcť organizmu čo najskôr, ale hlavne čo najlepšie sa vysporiadať s touto situáciou a pripraviť sa na ďalší reprodukčný cyklus. Bunky a tkanivá reprodukčných orgánov potrebujú dostatok biologických aktívnych látok, ktoré stimulujú ich činnosť a zabezpečujú funkčnosť.
Tieto látky je možné dostať do organizmu prirodzenou cestou cez príjem potravín, avšak v takýchto prípadoch sa doporučuje užívanie doplnkov výživy, ktoré zabezpečia dostatočný, ale hlavne proporcionálny príjem týchto látok.
Predovšetkým sa doporučuje zvýšiť príjem vitamínu E, ktorý je veľmi dôležitý pre normálnu plodnosť ako žien tak aj mužov.Preto sa označuje ako antisterilný.Pozitívne vplýva aj ako antioxidant, ochraňuje bunky pred pôsobením voľných radikálov, ktoré narúšajú činnosť buniek. Ďalej sa udáva potreba zvýšeného príjmu nasledovných aktívnych látok : vitamín C 100 mg, kyselina listová 400 - 800 mcg, Zinok 15 - 20 mg, Železo 20 mg, Vápnik 1200 mg.
Keďže je obtiažné získať tieto množstva z bežnej stravy, doporučuje sa príjem týchto látok zvýšiť pomocou doplnkov výživy. Tu Vám odporúčam prípravok Prenatal vitamíny od firmy Nature´s Bounty alebo ABC Spektrum od spoločnosti Walmark.
Okrem toho je samozrejme vhodné zachovávať správnu skladbu prijímanej potravy - dostatok bielkovín, sacharidov, tukov a zeleniny a ovocia.
Nezabúdať po otehotnení zvýšiť konzumáciu mlieka, mliečných výrobkov na dostatočný príjem vápnika ( 1200-1600 mg vápnika denne, čo je obsiahnuté asi v 800 ml mlieka, 0.5 kg jogurtu, v 100g tvrdého syra.
Ešte jedná mala rada záverom - pre úspešné oplodnenie nezabúdajte na správnu výživu partnera.
Prajem Vám veľa šťastia a priaznivé zvládnutie nastávajúceho obdobia.
15. 7. 2002 dňa 0:00