Katarina:
Uz viac rokov s mi na rukach extremne vysusuje pokozka, koza je citliva a casto praska. Kozna lekaka mi predpisuje iba maste ktore mi pomahaju liecit uz priamo poskodenu kozu. Co by som mala ,pripadne aku kozmetiku a vitaminy pouzit a coho by som sa mala vyvarovat?Dakujem
5. 7. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

ako píšete Váš problém je dlhoročný a nepomohli ani návštevy u odborného lekára. Preto sa domnievam, že ide o zložitejší prípad, ktorý môže súvisieť s imunitným systémom organizmu. Nezavrhoval by som ešte úplne názor príslušného odborného lekára, podľa môjho názoru treba absolvovať dôkladné dermatologické, prípadne alergologické vyšetrenie.
Okrem klasických liekov, či už v tabletách alebo ako masti, existujú aj prípravky špeciálnej výživy, ktoré obsahujú rôzné aktívne látky. Tieto pôsobia buď ako prevencia alebo sú súčasťou liečby ochorení.
Vo Vašom prípade takisto môžem doporučiť niektoré doplnky výživy, ktoré ovpyvňujú stav pokožky a pochody prebiehajúce v nej.
V mnohých obdobných prípadoch sa osvedčili prípravky obsahujúce nenasýtené mastné kyseliny(kys. linolovú, gama-linolenovú), ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus buniek kože. Tieto účinné látky nájdete v prípravkoch Borák lekársky(obsahuje viac ako 20% kys. GLA), Pupalka dvojročná, Pupalka dvojročná+vitamín E.
Priaznivý účinok na rôzné kožné problémy má aj Yucca cez svoj čistaiaci účinok na organizmus. Pri používaní Yuccy však treba pamätať, že dlhšie užívanie ovplyvňuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch(A,D,E,K) a preto sa doporučuje prestávka pri jej užívaní.
Prajem Vám, aby Vám spomínané prípravky pomohli pri riešení Vašich zdravotných problémov a teším sa na skoré stretnutie.
22. 7. 2002 dňa 0:00