Petra:
Prosím Vás o radu. Mám 20 rokov a problémy s hnisavými "vyrážkami" po tele. Nikdy predtým sa mi to nestávalo, až od minuloročného leta. Na nejakom mieste sa mi začne zbierať hnis, veľmi to opuchne a napokon odtiaľ vyjde hrča hnisu. Naposledy sa mi to stalo tesne pod obočím a bolo to dosť nepríjemné. Takisto sa mi na čele vyhadzujú nepekné červené vyrážky, hoci problémy s akné som nikdy nemala a ani nemám. Vraj je to z nesprávneho stravovania, jem veľmi málo mäsa, ale zdravé stravovanie na internáte je dosť ťažké. Preto chcem užívať nejaký vitamínový prípravok, len neviem, ktorý je ten najvhodnejší. Rada by som sa tiež opýtala na prípravok Varixinal. Na nohách sa mi objavili fialové žilky a nevyzerá to veľmi esteticky. Pomôže mi užívanie tohto prípravku zbaviť sa ich? Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem. Petra
4. 2. 2004 dňa 21:27
Milá Petra,
Oneskorene a s mojim ospravedlnením ste sa predsa len dočkali odpovede na Vaše otázky. Napriek tomu, že už je čas prázdnin a Vy máte po skúškach, verím, že využijete nasledujúce rady do budúcnosti.
Je pravda, že internátna strava nie je domáca, záleží však na tom čo sa pod týmto pojmom rozumie. V prvom rade by som Vám doporučila aspoň jedno teplé jedlo denne / teda minimálne obed/ a v žiadnom prípade nevynechávať raňajky. Tie zohrávajú v správnej životospráve nezastupiteľnú úlohu. Vo svojom dotaze neuvádzate ani to, či ste fajčiarka a koľko kávy denne vypijete, do akej miery ste schopná zvládať stresové situácie. To všetko môže podmieňovať tvorbu hnisavých vyrážok na pleti.
V každom prípade si zakúpte prípravky Pupalka dvojročná+ vitamín E, a Zacne(Natures bounty). Obidva produkty dostanete kúpiť v lekárni. Sú to prípravky zabezpečujúce správnu štruktúru, zdravý a mladistvý vzhľad pleti. Pupalka obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre organizmus nevyhnutné, ale nevie si ich sám vytvoriť, preto je ich nutné prijímať v potrave. Keďže Vaša internátna strava obsahuje pravdepodobne nedostatok týchto látok, je potrebné dodať ich do organizmu iným spôsobom.
Prípravok Zacne zase pomáha organizmu v boji so zvýšeným mazotokom, udržiava jemnú a zdravú pokožku, ovplyvňuje proces rastu a podpory tkanív, chráni pokožku pred pôsobením škodlivých voľných radikálov a zabraňuje je predčasnému starnutiu.
Doporučujem navštíviť aj kozmetičku, ktorá Vám doporučí prípravky na správne ošetrovanie pleti.
Prípravok Varixinal je prírodný produkt, pôsobiaci preventívne proti vzniku kŕčových žíl, môže sa používať pri problémoch s hemoroidmi a príznakmi chronickej cievnej nedostatočnosti. Produkt je možné užívať preventívne, ale aj pri už vzniknutých kŕčových žilách. Chcem upozorniť, že Varixinal, ani iné prípravky určené na podobné problémy varixy neodstránia – zabránia však vzniku ďalším. Varixy, alebo vo Vašom prípade zatiaľ len rozšírené žilky je možné odstrániť len chirurgicky, prípadne sklerotizáciou ciev. Varixinal je vhodné užívať preventívne u ľudí, ktorých rodičia trpeli kŕčovými žilami, pretože v týchto prípadoch je takmer isté, že kŕčové žily budú mať aj ich deti.
Dovidenia držím prsty do ďalších študijných rokov.
21. 7. 2004 dňa 19:15