Rene, Prievidza:
Prosim podrobne vysvetlit paroxyzmalna AVNRT typu slow-fast a paroxyzmalny flutter predsieni
13. 1. 2007 dňa 12:13

Dobrý deň. Preklad pojmu paroxyzmálna AVNRT /atrioventrikulárna nodal reentry tachykardia/ typu slow-fast a paroxyzmálny flutter predsiení znamená:  záchvatová predsieňovokomorová uzlová s krúživým mechanizmom vzniku rýchla činnosť srdca typu pomalá-rýchla a záchvatové mihanie predsiení.

Toto zrýchlenie činnosti srdca vzniká pri poruchách prevodového systému srdca, prvé prejavy bývajú obvykle medzi 20. -30. rokom života. v 2/3 prípadov sa jedná o vrodené vady prevodového systému u osôb so zdravým srdcom, v 1/3 sú príčinou ochorenia srdca - prolaps mitrálnej chlopne, ischemická choroba srdca, srdcova nedostatočnosť, ale aj hypertyreoza- zvýšená činnosť štítnej žľazy. Záchvat môže trvať niekoľko minút , ale aj niekoľko hodín. Pacienti so zdravým srdcom nemajú iné ťažkosti len búšenie srdca, u pacientov s ochorením srdca môže záchvat viesť k zníženiu krv. tlaku, až k strate vedomia. Prvá pomoc pri záchvate je rýchlo vypiť pohár studenej perlivej vody, umytie tváre v studenej vode, medikamentózna liečba, ktorú indikuje internista, resp. kardiolog. Medzi záchvatmi je potrebné vylúčiť organické ochorenie srdca, hypertyreozu, pri častých recidívach je možnosť chirurg.   l iečby.

Paroxyzmálny flutter predsiení znamená záchvatové kmitanie predsiení, ktoré sa vyskytuje väčšinou pri organickom ochorení srdca. Často je medzištádiom pri prechode normálneho srdcového rytmu do fibrilácie /mihania/ predsiení. Liečba je pokiaľ možno základného ochorenia srdca, úprava rytmu liekmi prípadne elektrokardioverziou.
Podrobné vysvetlenie je potrebné žiadať u ošetrujúceho odborného lekára/kardiologa, internistu/, ktorý diagnozu stanovil a vie sa vyjadriť ku konkrétnemu pacientovi a odporúča aj vhodnú liečbu.

25. 1. 2007 dňa 0:00