Anonim:
Prosim o radu pre moju 6.ročnu dceru,ktora do svojich 2.rokov nebyvala takmer vobec chora.Po nastúpeni do materskej skolky /po 2. roku zivota / sa zacali u nej prejavovat velmi caste ochorenia typu-angina, kasel, bolesti hrdla.Tieto sa prejavuju velmi casto v mesiacoch oktober az marec - pocas tzv. vykurovacieho obdobia.Ako prevenciu sme: zakupili zvlhcovac /studene odparovanie -pred 3. rokmi/, nedavno sme dali preprat perie v perinach,casto vetrame,tohto roku sme boli celkove 4x v Podhajskej-nepomohlo.Za Vasu radu Vam vopred dakujem.
24. 11. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

prv ako sa pokúsim odpovedať, dovoľte mi najprv ospravedlniť sa za omeškanú odpoveď na Vaše otázky.
Problém, ktorý popisujete je častým sprievodným javom, keď dieťa opúšťa svoje domáce prostredie a prichádza do prostredia nového a hlavne do väčšieho kolektívu iných jedincov, v tomto prípade detí.
O čo ide ? Lekári sa zhodujú v tom, že odpoveď treba hľadať v činnosti imunitného systému detského organizmu a jeho reakcii na aktuálny stav.
V pôvodnom prostredí sa imunitný systém dieťaťa prispôsobil na všetky bežné cudzie elementy tzv. antigény (prostredie, potrava, osoby v blízkom kontakte...)a za predpokladu, že nejde o alergie a niektoré infekčné ochorenia, sa tento detský organizmus vysporiada s prípadnými problémami.
Avšak po presune do cudzieho prostredia, s novými pre organizmus neznámymi prvkami, často dochádza k prelomeniu imunity a prepuknutiu ochorení. Vo Vašom prípade tu zohráva veľkú úlohu nový kolektív detí, následné nahromadenie rôzných antigénov neinfekčného charakteru (možné spúšťače alergií), ale čo je dôležité, stretávajú sa tu aj pôvodcovia viacerých ochorení.
Čo odporúčať ?
Vo Vašom prípade je dôležité navštíviť detského imunológa, aby vylúčil možnú alergiu alebo ju včas zachytil. Takisto doporučujem preventívne pred a v danom období, kedy sú tieto problémy najvypuklejšie, podporiť imunitný systém dieťaťa zvýšeným prísunom vitamínov a minerálnych látok. A to jednak stravou (ovocie a zelenina), ale vhodné sú aj v podobe doplnkov výživy, napríklad Marťankovia s oligosacharidmi, Echináčkovia. Netreba zabúdať na pestrú stravu, otužovania a pohyb.
Ale ešte raz, ak ste doteraz nekontaktovali odborného lekára alergológa respektíve imunológa, doporučujem tak spraviť čo najskôr, pretože ak ide alergické pproblémy, tak včasná diagnostika a hlavne liečba prináša veľký efekt a zastavenie ochorenia.
Prajem Vám všetko dobré a želám uzdravenie.
26. 1. 2004 dňa 0:00