Anonim:
Príjemný deň Vám prajem. Chcem sa opýtať aký výrobok by bol vhodný na môj problém, ktorý sa týka vypádavania vlasov. Mám 48 rokov som v menopauze a užívam hormonálne náplaste už vyše roka. Asi mesiac mám problém s vypadávaním vlasov. Nepoužívam žiadne farby na vlasy a ani trvalú onduláciu. Najviac pozorujem vypadávanie pri umývaní vlasov. Môj ďalší problém sú bolesti nôh od krížovej oblasti cez bedrové kĺby až do kolien. Najväčšie sú však v polovici stehien. Mám pocit takej lámky a slabosti. Chcem sa opýtať aký prípravok by bol vhodný na tento problém.
Ďakujem za radu.
9. 9. 2002 dňa 0:00
Prajem príjemný deň,

ďakujem za Vašu otázku. Problematika straty vlasov je pomerne zložitá, pretože do hry vstupuje viacero činiteľov a určiť samotnú príčinu je zložité. Všeobecne sa udáva, že o nadmernej strate hovoríme vtedy, ak dochádza k dennej strate vlasov viac než 100. Takisto treba povedať, že výpad vlasov môže byť reverzibilný, čiže časom sa upraví a charakteristické je, že padanie vlasov je rovnomerné po celej hlave. Príčiny padania vlasov sú rôzné. Výrazne padanie v krátkej dobe nastáva po vysokých horúčkach, po infekčných ochoreniach, operáciach, traumatických šokoch, po odtučňovacích kúrach a stresových situáciach. Taktiež niektoré lieky(cytostatika, thálium, ionizačné žiarenie), nedostatok železa a zinku, vysoké dávky vitamínu A a gynekologické zmeny môžu viesť k nadmernej strate vlasov. Treba podotknúť, že medzi príčinou a vlastným padaním vlasov býva rôzne dlhá doba.
Na základe Vašich informácii sa domnievam, že príčinou budú práve spomínané gynekologické zmeny - menopauza, nestabilná hladina hormónov. Doporučujem navštíviť lekára, ktorý na základe vyšetrení bližšie určí príčinu Vášho problému.
Treba sa vyhýbať jednostrannej strave, možno použiť potravinové doplnky, ktoré obsahujú vhodnú kombináciu vitamínov a minerálov na výživu vlasových korienkov. Zázračný liek na vlasy neexistuje, ale podporná liečba pri dlhšom užívaní vedie k zlepšeniu.
Z našich prípravkov na doplnenie cenných látok môžem doporučiť prípravok Viaderm, ktorý obsahuje olej z pupalky, vitamín A, vitamín B6, biotín, selén, zinok, jód, vitamín E...
Ďalej je možné vyskúšať pôsobenie výrobkov radu Reghaar - šampón, stimulátor, aktivátor. Zvlášť vlasový stimulátor má špeciálnu vyváženú kombináciu pre udržanie zdravých vlasov.
Treba si uvedomiť, že k úprave množstva vlasov dochádza postupne a táto doba trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Rast vlasov podporí aj vhodná strava, správne ošetrovanie - nesušiť vlasy horúcim vzduchom, chrániť pred prudkým slnkom a dlhým pobytom na mraze, vylúčiť stres.
Čo sa týka Vášho ďalšieho problému, bolesti v nohách a pocit slabosti, myslím si, že to má takisto súvis s obdobím cez ktoré prechádza Váš organizmus. Menopauza je obdobie, kedy dochádza k znižovaniu hladiny hormónov(estrogénov, gestagénov), čo má veľký vplyv na jednotlivé fázy metabolizmu. Jedným pre zdravie žien dôležitým faktom je zásah do metabolizmu vápnika. V tomto období dochádza k tzv. rednutiu kostí pre nedostatočnú kostnú tvorbu a malý príjem a využitie vápnika. Kosti sa stávajú krehkými, čo je veľmi nebezpečné na rozdiel od mäknutia kostí pri rachitíde a osteomalácii. Toto rednutie kostí poznáme pod názvom osteoporóza. Postihuje nielen ženy ale aj mužov. Zákernosť tejto choroby je v tom, že začína dávno pred objavením sa zreteľných príznakov. Ale ľudia vyzbrojení dostatočnými informáciami, ktoré poskytnú ošetrujúci lekári, môžu dodržaním preventívnych opatrení predchádzať ak nie vzniku, tak manifestovaniu ťažkých foriem tohto ochorenia. Častým javom pokročilej osteoporózy sú zlomeniny kŕčkov nosných kĺbov, čo má niekedy aj fatálne následky.
Ako predchádzať ? Pretože väčšina žien vo svojej strave prijíma len polovicu alebo tretinu potrebnej dávky vápnika, doporučujú lekári užívať vápnik cez doplnky výživy. Zároveň pre zlepšenie vstrebávania vápnika doporučujú užívať vitamín D (400 až 800 IU) a tiež horčík. Ženy v menopauze a po, ktoré užívaju hormonálnu terapiu by mali mať denný príjem vápnika 1000 mg. Treba sa vyhýbať jedlám bohatým na fosfor, ktorý úbytok kostnej hmoty podporuje(červené mäso,obľúbené kolové nápoje). Z doplnkov výživy pre zásobenie potrebnými látkami Vám z produkcie spoločnosti Walmark môžem odporučiť prípravok Vápnik z rybím olejom, ktorý obsahuje vápnik, vitamín D a vitamín A.
Spoločnosť Walmark vyvinula a vyrába špeciálny prípravok pre ženy s úbytkom kostnej hmoty, ktorý sa nazýva Osteostop s izoflavonoidmi. Tento prípravok obsahuje okrem potrebných vitamínov a minerálov pre správnu mineralizáciu kostí aj extrakt z prasličky roľnej pre obsah kremíka, dôležitého prvku pri stavbe kostného tkaniva. Čo je zvlášť cenné tento prípravok má látky, ktoré sú dnes vysoko hodnotené vo svete špeciálnej výživy - ide o izoflavonoidy, tzv. fytoestrogény, ktoré pomáhajú zabrániť náhlemu poklesu hodnôt estrogénov v menopauze a po. Tieto rastlinné estrogény sa získavajú z extraktu zo sóje. Ich účinky sa dnes intenzívne skúmajú a zistilo sa, že môžu mať aj preventívny účinok pri rakovine prsníkov a iných problémoch ženského organizmu.
Keďže ide o prípravky charakteru doplnkov výživy je vhodné sa poradiť s ošetrujúcim lekárom ako by tieto prípravky čo najvhodnejšie doplnili ním stanovenú liečbu.
Prajem Vám mnoho pekných dní a všetko dobré, teším sa na skoré stretnutie.
20. 9. 2002 dňa 0:00