Anonim:
Prijemny den,
budem Vam velmi vdacna, ak mi poradite. Moja 18 rocna dcera je uz treti rok vegetarianka. Aj ked z knih viem, ze je to pre jej krvnu skupinu (A - pozitiv) velmi vhodne, chcela by som vediet Vas nazor. Moze si takouto "dietou" poskodit zdravie, alebo naopak? Podotykam, ze zo zeleniny a ostatnych potravin konzumuje uplne vsetko s velkou chutou. Nateraz sa citi dobre a nema vyrazne zdravotne tazkosti. Okrem nej mame este 25 rocneho syna s rovnakou krvnou skupinou, ktory je jednoznacne "masozravy" typ a tiez bez zdravotnych problemov. Ktore z mojich deti sa podla Vas stravuje zdravsie? Ake vyrobky doporucujete na spestrenie stravy?
Ak si najdete cas na odpoved budem do buducna mudrejsia. Dakujem.
17. 10. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku i keď treba povedať, že odpovedať nebude jednoduché.
O vegeteriánstve sa popísalo veľmi veľa a existuje preto aj mnoho protichodných názorov na túto tému. V podstate aj odborníci z oblasti dietológie sa rozchádzajú v hodnotení prínosu vegetariánstva na zdravotný stav ľudí. Neviem ani posúdiť, aká "silná" vegetariánka je Vaša dcéra, či prijíma mlieko, alebo vajíčka, prípadne rybie mäso alebo je vegánka bez príjmu akejkoľvek živočíšnej zložky. Neviem či práve môj názor bude ten najsprávnejší,je dosť možné, že Vaša dcéra ale i iný zástancovia tohto štýlu života budú nesúhlasiť.
Ja osobne som za stravu pestrú, s obsahom rastlinnej aj živočíšnej zložky.
Myslím, že len tak je možné zabezpečiť organizmu vyvážený prísun všetkých dôležitých zložiek. Treba si spomenúť na múdrosť naších predkov, ktorí hovorili "z každého rožku trošku". Trochu ma zaráža, že dcéra začala s takouto stravou už v 15 rokoch, keď sa organizmus ešte vyvíja a na budovanie potrebuje aj prísun látok obsiahnutých len v živočíšnej zložke stravy - plnohodnotné bielkoviny, cholesterol, minerály a vitamíny, ktoré sú len v potravinách živočíšneho pôvodu alebo sú lepšie využiteľné. Napríklad cholesterol je podľa odborníkov dôležitý pre stavbu stien buniek, syntézu steroidov a pohlavných hormónov, železo živočíšneho pôvodu je lepšie využiteľné a navyše pri prevahe rastlinnej zložky ho je nedostatok, čo zvlášť u žien je nepríjemný fakt, pretože veľa železa strácajú počas menštruácie a jeho doplnenie pri tomto spôsobe stravovania je nedostatočné. Aj iné prvky sú lepšie využiteľné zo živ. zdrojov (zinok, vitamíny). Niektoré ženy môžu mať problémy pri oplodnení, čo môžem potvrdiť z prípadov v mojom okolí, keď známi sa dočkali očakávaných detí až po zmene stravovacích návykov partneriek a po zaradení aj živočíšnej zložky. Veľký príjem vlákniny(nad 30až40 gramov denne)môže obmedziť vstrebávanie dôležitých minerálnych prvkov ako je vápnik, železo, zinok - tieto sa viažu na kyselinu fytovú a vytvárajú nerozpustné komplexy. Ide o nadmerný príjem nelúpanej ryže, pšeničných otrúb a inej nerozpustnej vlákniny. Samozrejme príjem rastlinnej zložky potravy má svoje nezastupiteľné miesto, ako zdroj vitamínov, provitamínov (betakarotén), minerálov a čo je dôležité ako zdroj vlákniny(do odporúčanej dennej dávky), ktorá chráni organizmus pred mnohými zdravotnými problémami- od arterosklerózy, vysokej hladiny cholesterolu, cukru v krvi až po prevenciu pred divertikulami,hemoroidmi a rakovinou hrubého čreva a konečníka. Odborníci doporučujú tzv. očistné dni, kedy sa prijíma vo väčšej miera rastlinná strava.
Naproti tomu Vášmu synovi by som odporúčal zaradiť do jedálneho lístka viac rastlinnej potravy, aby sa vyvážil negatívny dopad prevažujúcej mäsitej stravy. Viem, že takáto strava je chuťovo a pôžitkovo veľmi príjemná, ale tiež má svoje úskalia, ktoré môžu viesť po určitom čase k závažným problémom (vysoký príjem bielkovín, vznik karcinogénov, vyššia hladina cholesterolu, krvných tukov, atď).
Prezentoval som svoj názor, ktorý opieram o vyjadrenia niektorých lekárov - dietológov a výsledkov rôzných štúdií. Samozrejme zástancovia
prísneho vegetariánstva budú mať svoje argumenty.
Napriek tomu verím, že si vyberiete ten najvhodnejší a hlavne pre zdravie Vaších detí ten najzdravší. Prajem Vám všetko dobré a teším sa na ďalšie stretnutie.
21. 10. 2002 dňa 0:00