Mária:
Prajem príjemný deň. Mám problém s ktorým mi lekári nevedia pomôcť. Kolená ma začali bolieť už ako 15 ročnú. Jedného rána som sa zobudila a kolená ma strasne svrbeli. Po poskriabaní mierne opuchli, očerveneli a boleli ma pri zohnutí (len ak som napínala svalstvo - napr. pri podrepe ....). Po pár dňoch toto všetko prestalo. O pár týždňov sa však bolesť vrátila - stále len v tedy ak som musela na kolenách dvíhať svoju váhu. Pritom nemám nadváhu (165/59). Ak mi kolenami pohyboval lekár a ja som mala nohy uvolnené, v kolene ma nebolelo. Niekedy ma bolelo len jedno koleno, niekedy obe. KO aj KN - boli pri každom vyšestrení v poriadku, sedimentácia erytrocytov bola tiež vždy OK, ani návšteva ortopédie nič nepreukázala, a takisto ani krčné vyšetrenie. Záver vyšetrenia teda znel - hypermobilita. Takto to ide doteraz. Budem mať 25 rokov a bolesti sa striedavo vracajú a odchádzajú . Skúsila som užívať aj Váš prípravok ArthroStop PLUS a potom aj Bio - Glukosamin, všetko bez efektu. Bolesť kolien to nijako neovplyvnuje. Nakoniec sa mi podarilo dostať k lekárke zameranej na rehabilitáciu, ktorá mi za 10 dní aplikovala terapiu laserom a magnetoterapiu. Bolesť kolien som nepocítila asi dva roky. Mohla som pokojne robiť aj podrepy. Bolesť sa však opäť začína vracať (znova len pri dvíhaní vlastnej váhy z nízkeho podrepu) a najnovšie ma dokonca začína bolieť aj ľavá bedra. Hlavne po dlhšej chôdzi. Mám úplne sedavé zamestnanie pri PC. Ak sa niekam ponáhľam, a robím dlhšie kroky, už po pár minútach musím spomaliť a robiť čo najmenšie kroky, pretože ma začne pichať do ľavej slabiny. Večer ma potom tzv. "lúpe v ľavej bedre" od ľavej strany driekovej chrbtice až po ľavú slabinu. Neviete mi prosím poradiť, čo by mohlo byť príčinou týchto bolestí? Ak by sa jednalo o nejaké nezápalové reumatické ochorenie (pretoze FW je stále v poriadku), preukázal by to bežný röentgen na ortopédii? Ďakujem.
22. 4. 2004 dňa 13:33
Dobrý deň. Napriek tomu že ste podrobne opísali svoje príznaky veľmi ťažko sa na diaľku určuje príčina vašich bolestí a problémov s tým spojených. Jedine lekárske vyšetrenia dlhodobé sledovanie môžu odhaliť príčinu vašich ťažkostí.
Môžme vám doporučiť jedine doplnky výživy ktoré môžu pomôcť pri liečbe. Skúste užívať prípravok Arthrostop plus ale aspoň tri mesiace (po porade s vašim lekárom), ďalej doporučujeme užívať Vapnik- horčík_ Zinok. píšete že máte sedavé zamestnanie. Skúste pomaly začať s miernym pravidelným cvičením alebo pravidenou chôdzou . Ktoré cviky sú pre vás vhodné vám poradí Váš lekár alebo rehabilitačna sestra. dovidenia .
10. 5. 2004 dňa 8:48