Anonim:
Prajem príjemný deň. Chcela by som sa opýtať, aký prípravok by bolo možné užívať pri menštruačných problémoch 13-ročného dievčaťa, ako sú hlavne bolesti hlavy aj dva dni pred začiatkom krvácania a niekedy trvajú aj viac dní. Ďakujem.
5. 9. 2002 dňa 0:00

Želám Vám dobrý deň,

na začiatok prijmite moje ospravedlnenie, že Vám odpovedám trochu oneskorene, ale bol som veľmi pracovne zaneprázdnený inými úlohami.
Teraz k Vašej otázke. Podľa opísaných príznakov možno povedať, že ide o tzv. PS - premenštruačný syndróm, ktorý sa vyznačuje psychickými a fyzickými príznakmi nepríjemnými pre ženu.
Tieto príznaky sa objavujú pred obdobím menštruácie a poväčšine ustupujú s nástupom menštruácie.
K príznakom fyzického charakteru patria rôzné pocity návalov a opuchy. Najčastejšie sú postihnuté prsia(bolestivé napätie, zväčšenie objemu a zvýšená citlivosť), nafuknutie brucha, pocity ťažkých nôh, opuchy viečok, prstov, členkov.Objavujú sa hnačky, zápchy, nauzea, bulímia.
Objavujú sa aj neurologické príznaky ako sú závraty, bolesti hlavy a migrény.
Môžu sa zhoršovať príznaky ekzémov a akné.Takisto sú Vám známe aj psychické odozvy - podráždenosť, depresia, neznášanlivosť, agresivita...
Na zmiernenie alebo predchádzanie týmto nepríjemným prejavom PS sa používajú rôzné metódy a to buď farmakologické, prírodné alebo nefarmakologické prístupy.
Vo Vašom prípade skôr budeme hovoriť o nefarmakologických postupoch, sem zaraďujeme diétne opatrenia - vynechanie nadmerného príjmu soli, cukrov a tukov, naopak doporučuje sa zvýšený príjem potravín bohatých na vlákninu, vitamíny, minerály.
Z prírodných prostriedkov sa doporučujú prípravky s obsahom nenasýtenych mastných kyselín(GLA, LA), ktoré sú obsiahnuté v pupalkovom alebo borakovom oleji, doporučuje sa vitamín E. Aj výťažky z niektorých liečivých rastlín priaznivo pôsobia na odstránenie alebo zmiernenie prejavov PS.
Na základe uvedeného Vám môžem z produkcie spoločnosti Walmark odporúčiť niektoré prípravky. Ako zdroj nenasýtených esenciálnych mastných kyselín Vám poslúži prípravok Pupalka dvojročná + vitamín E.
Širokú škálu účinných látok nájdete v prípravku Femine Plus - ide o multivitamín a multiminerál obohatený o výťažky liečivých rastlín. Z nich významné miesto má výťažok z rastliny Vitex Agnus-Castus(Vitex Jahňací), ľudovo nazývaný Abrahámov krík, ktorý pôsobí na hormonálne centrum v mozgu - na hypofýzu. Priamo ovplyvňuje množstvo a uvoľňovanie prolaktínu(znižuje), čím pozitívne ovplyvňuje prejavy predmenštruačného syndrómu a poruchy menštruačného cyklu.
Spomínané výrobky patria k prípravkom označovaných ako doplnky výživy a pomáhajú v prevencii a len ako podporný prostriedok v terapii určitého ochorenia. Preto je na mieste poradiť sa aj s ošetrujúcim lekárom.
Verím, že som Vám dostatočne zodpovedal Vaše otázky a prajem aby naše prípravky priniesli očakávaný efekt.
20. 9. 2002 dňa 0:00