Stanislav, Bratislava:
Pozdravujem Vás, pán doktor!
Trápi ma dna a s tým spojené bolesti kĺbov.Vedeli by ste mi poradiť podporný prípravok, ktorý by zmiernil prvotnú príčinu choroby a tiež jej prejavy?
Dakujem.
26. 1. 2004 dňa 0:00
Prajem Vám príjemný dobrý deň.
Hneď na úvod sa ospravedlňujem za neskorú odpoveď na Vašu otázku, nebola však spôsobená mojou vinou, ale technickými nezrovnalosťami.
Váš problém – dna je ochorenie látkovej premeny, kedy sa v tele vytvára veľké množstvo kyseliny močovej, následkom čoho vznikajú prudké bolesti kĺbov.
Je to jedno z ochorení, pri ktorom príčiny vzniku nie sú dostatočne známe. Pri vzniku dny sa však uplatňujú genetické vplyvy, o čom svedčí aj familiárny výskyt, ako aj vplyv pohlavia. Vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien.
Verím, že s problémom je oboznámený Váš ošetrujúci lekár a že užívate predpísanú terapiu.
Za základnú základnú formy liečby dny sa však pokladá vhodná diéta s obmedzením prívodu purínov v strave, napríklad: vnútornosti, sardinky, mäsové polievky, omáčky. Okrem toho sa doporučuje obmedziť aj mäso, morské i sladkovodné ryby, strukoviny. Prísny zákaz pitia alkoholických nápojov. Strava by mala byť chudobná na tuky a ako doplnkovú liečbu je možné doporučiť kúpeľnú liečbu. Ak ste o nej doteraz neuvažovali, obráťte sa prosím na Vášho lekára.
Pekný deň želá Walmark.
1. 8. 2004 dňa 0:42