Anonim, Považská Bystrica:
Pekný deň, v aug. 2005 mi zistili Paramediálnu herniu disku L5/S1 vpravo s kompresiou durálneho vaku ventrálne,spondylartrózu L3/L4, L4/L5, L5/S1 a Intervert.osteochondrózu L3/L4, L4/L5, L5/S1. NIKTO mi nevysvetlil, čo to vlastne všetko pre mňa zn.,či sa to musí operovať, alebo dá zlepšiť, napr. doplnkami výživy, športom..a pod. Len neurológ vravel, že je vhodné absolvovať Oxynogenoterapiu v ZA, ktorá mi môže trocha pomôcť..Prosím o bližšie info o mojej dgn.a radu, či mi niektorý z produktov Fa Walmark pomôže- pretože som práve/na skúšku/ dobrala 100tbl. ArtroStopu, ďakujem pekne, mám len 34r.
24. 2. 2007 dňa 13:06

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné komunikovať so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý je povinný vysvetliť Vám podstatu ochorenia, spôsoby liečby a prognozu. Od augusta 2005 je už relatívne dlhý čas, bolo by potrebné aktualizovať Vaše neurologické a rtg nálezy. osteochondroza a spondylartroza  L a S stavcov je degeneratívnym ochorením s obmedzením pohyblivosti chrbtice a liečba je konzervatívna, nie operačná, potrebná je medikamentozna liečba- vhodný je aj Arthrostop Rapid a dôležitá je aj dlhodobá rehabilitačná liečba. Hernia disku znamená vysunutie medzistavcovej platničky v rôznom rozsahu, ktorá tlačí na okolité štruktúry a spôsobuje výrazné bolesti lokálne prípadne aj s vyžarovaním podľa jednotlivých segmentov. Jednou z možností liečby je ozonoterapia. Táto liečba nie je hradená zdravotnou poisťovňou. Pred objednaním na terapiu musí mať pacient odporúčanie od svojho ošetrujúceho neurologa na operačný zákrok (po vyčerpaní minimálne 6 týždňovej konzervatívnej liečby). Toto odporúčanie spolu s výsledkami CT a/alebo MR vyšetrení odošle pacient faxom alebou poštou na adresu:  MUDr. J. Vyletelka,primár Neurologického oddelenia NsP Žilina, ul. V. Spanyola 43, 012 O7 Žilina, tel. 041/5110 557, 553, fax 421-41-7634789 

Po zhodnotení týchto podkladov bude pacient splňajúci indikačné kritéria objednaný na liečbu ev. objednaný na konzultáciu. V niektorých prípadoch je nutné operačné riešenie na neurochirurgickom oddelení. Bližšie informácie nájedete na stránke www.nspza.sk, neurolog. oddenie, odkaz ozonoterapia.

 

2. 3. 2007 dňa 0:00