Andrea, Bratislava:
Moja 15 rocna dcera ma mononukleozu. Je aktivna sportovkyna - 5x tyzdenne trening + cez vikend zapasy. Moja otazka: Ake parametre v krvi je potrebne sledovat a aka hodnota je dobra na to, aby mohla zacat znovu aktivne trenovat? Druha otazka: Ake doplnky vyzivy by mohla uzivat, aby sa liecba urychlila? Dakujem
22. 11. 2005 dňa 17:17
Dobrý deň, infekčná mononukleoza je celkové vírusové ochorenie organizmu, ktorého priebeh je u každého pacienta iný. Môže prebenúť ako ľahká infekcia dých. ciest až po ťažké generalizované formy so septickým priebehom, povlakovou angínou, generalizovaným uzlinovým syndromom a zápalom pečene, sleziny.Z Vašich údajov neviem aký priebeh malo ochorenie u Vašej dcéry.Všeobecne po prekonaní tohto ochorenia sú nutné kontroly krvného obrazu a diferencovaného leukogramu hodnoteného lekárom a pečeňových testov do úpravy nálezu. Obmedzenie fyzickej záťaže je tiež podľa priebehu ochorenia, cca mesiac. Z výživových doplnkov sú vhodné B-komplex + C vitamin 3x1, Imuno Spektrum 1x1. V prípade konkrétnejších otázok mi môžte zavolať na bezplatné telefónne číslo 0800 191 191 vždy v stredu od 12.30 do 16.30 hod.
23. 11. 2005 dňa 16:02