valika:
Mám problém už rok. Vo večerných hodinách sa mi zväčšuje brucho tak, že nohavice, ktoré som ráno zapla už nezapnem. Je to niekoľko centimetrov. Pred rokom som to začala aj medicínsky riešiť lebo som aj začala priberať. Odpoveď bola, že brucho sa zväčšuje z "nafukovania" a treba aj schudnúť. Celé štyri mesiace som dodržiavala rady dietológa a neschudla som nič, akurát sa brucho tak často nenafukovalo. Cvičenie a zdravší spôsob života sa snažím dodržiavať aj keď lekára nenavštevujem, lebo sa mu nepáčilo, že nechudnem a bol z toho dosť nervózny. Teraz sa k môjmu bruchu začali objavovať aj problémy so stolicou. Chodila som pravidelne každý deň (raz alebo dvakrát). Teraz však nemôžem ísť aj tri dni alebo naopak je stolica riedka a idem aj 7krát denne. Prosím skúste mi poradiť. Ďakujem
18. 1. 2006 dňa 14:15
Dobrý deň, na základe Vašich údajov predpokladám u Vás problém v tráviacom trakte.Mrzí ma, že neudávate Váš vek, prípadne aj prírastok na hmotnosti v priebehu roka. V priebehu života dochádza postupne k spomaľovaniu metabolizmu a tým k zvýšenému vstrebávaniu živín, v podstate to znamená, že nezvýšite príjem potravy a napriek tomu sa Vaša hmotnosť zvyšuje. Veľké hmotnostné prírastky sú aj u žien po menopauze. Podobne je to aj napríklad s fajčením. Fajčiari, ktorí prestali fajčiť väčšinou priberú a nie je to len tým, že cigarety nahrádzajú jedlom, ale nikotín im zrýchľoval metabolizmus.
Zvýšená plynnatosť je pri ochoreniach pečene, žlčníka, slinivky brušnej a v týchto prípadoch sa môže aj striedať redšia stolica s obstipáciou. Cestou obvodného lekára by ste mali mať vyšetrené pečeňové testy, amylázy a lipázu v sére, sonografické vyšetrenie pečene, žlčníka, žlč. ciest, pankreasu. V prípade negatívneho nálezu ešte by som Vám odporučila kolonoskopické vyšetrenie hrubého čreva. Súčasne je vhodné u Vás aj endokrinolog. vyšetrenie, vzhľadom na údaj, že sa Vám nepodarilo schudnúť ani pod cieleným vedením odborného lekára.
Z výživových doplnkov by som Vám odporúčala CLA Clarinol, ktorý podporuje odbúravanie telesného tuku bez toho, aby dochádzalo k úbytku svalovej hmoty, a zároveň pomáha zabraňovať jeho spňtnému ukladaniu /anti jo-jo efekt/. Vhodný je aj chromdiet, ktorý pomáha tlmiť pocit hladu, udržiavať správnu hladinu cukru a cholesterolu v krvi, priaznivo ovplyvňuje rast črevnej mikroflory, podporuje črevnú peristaltiku a uľahčuje vyprázdňovanie, pomáha chrániť pred škodlivými vplyvmi moderného štýlu života.
25. 1. 2006 dňa 14:09