Ladena, Jihlava:
Mám 52 rokov. Posledné roky (asi 15 rokov) som mávala opakovane pásový opar, niekedy aj 5 - 6 krát ročne. Moja liečba spočívala v opakovaných návštevách kožného lekára, ktorý mi predpisoval tekutý puder a inj. B12. Asi pred 2 mesiacmi som náhle skolabovala a následne ochrnula na dolné končatiny. Toho času sa mi stav mierne zlepšil, jednu nohu mám v poriadku ale druhú od pása nemožem ovládať. Aj napriek tomu v nej cítim neustálu bolesť. Robili mi všelijaké vyšetrenia, všetky výssledky boli negatívne ( lumbálna punkcia, krvné testy). Na magnetickej rezonancii mi objavili nejaké jazvy v okolí miechy. Stále mi nevedia povedať, čo je príčinou tohoto mojeho stavu. Cez internet som sa dočítala, že to može mať súvis s mojimi opakovanými, podľa mňa zle preliečenými pávovými oparmi. Preto sa obraciam na Vás o radu. Ďakujem Ladena Vaňková
22. 9. 2006 dňa 16:17
Dobrý deň, pásový opar /herpes zoster/  je infekcia vyvolaná vírusom Varicella-zoster. Po prekonaní kiahní vírus prežíva v spinálnych gangliách pozdlž chrbtice. Pri narušení rovnováhy medzi množením vírusu a tvorbou protilátok /porucha obranyschopnosti, nádorové ochorenie, ale aj napríklad stres a slnečné žiarenie/ dochádza k rozvoju pásového oparu. Je to jedno z mála vírusových ochorení, na ktoré je dostupná cielená virostatická liečba - aciklovir, famciklovi, valaciklovir /Herpesin, Telviran, Virolex.../. Tieto lieky sú vo forme injekčnej aj tabletkovej, je potrebné začať ich podávať čo najskôr ako sa objavia herpetické vyrážky.  Na tieto lieky je preskripčné obmedzenie, predpisuje ich kožný lekár alebo infektolog. Lokálne sú vhodné obklady z hypermangánu, resp. kúpele v hypermangáne. Ako pomocný liek sú vitamíny skupiny B, pri bolesti p.p. lieky tlmiace bolesť. Častým následkom po prekonaní pásového oparu, ktorý nebol cielene liečený, respektíve liečba bola nasadená neskoro je postherpetická neuralgia - výrazné bolesti v miestach kde bol kožný nález. K priamej súvislosti s Vašimi terajšími ťažkosťami by sa mal vyjadriť neurolog.
24. 9. 2006 dňa 0:00