Anonim:
Mam 37 rokov a pred dvomi rokmi mi zistili zlcnikove kamene (viacpocetne konkrementy, zhrubnute steny).Pocula som, ze neliecenie (resp.oddialovanie oper.zakroku) moze sposobit rakovinu. Doteraz som nemala bolesti, zachvaty. Posl.dva mesiace citim na pravej strane miernu tupu bolest a rapidne chudnem, moze to suvisiet so zlcnikom. Prosim poradte mi, Dakujem.
26. 10. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

to, že doteraz ste nemali výrazne problémy môže súvisieť s tým, že sa jedná pravdepodobne o väčšie kamene, ktoré sa nepohybujú. Menšie kamene sa dostávajú do žlčovodov, kde vyvolávajú kŕčovité záchvaty bolesti známe pod názvom koliky. Na prítomnosť väčších kameňov poukazuje aj skutočnosť, že po náleze nedošlo k ich odstráneniu rozpustením bez nutnosti operačného zákroku.
Ale osobne si myslím, že nie je na mieste odkladať odstránenie kameňov zo žlčníka, lebo môže dôjsť ku komplikáciam. Vo Vašom prípade na to poukazuje tá mierná tupá bolesť a chudnutie. Pravdepodobne nastali problémy s vyprázdňovaním žlče, od čoho sa odvíjajú ďalšie poruchy. Ovplyvnená je činnosť a funkcia pečene ako orgánu kde sa tvorí žlč a takisto je narušený proces trávenia a zažívania, pretože na spracovanie živín a funkciu niektorích enzýmov je potrebná prítomnosť žlče.
Ďalším predlžovaním tohto stavu komplikácie naberajú na intenzite a môže dôjsť k závažnemu narušeniu zdravotného stavu.
Operačného zákroku sa nemusíte obávať, robí sa metódou laparoskopickej chirurgie, kedy nedochádza k veľkým ranám a rekonvalescencia po zákroku je rýchla s minimálnymi komplikáciami.
Na záver Vám môžem odporúčiť niektoré dietné opatrenia, ktoré je vhodné dodržiavať na podporu spomínaných orgánov alebo ako prevenciu pred vznikom nových kameňov.
Treba skladbu stravy zmeniť tak, aby sa eliminovala možnosť zvýšenia hladiny cholesterolu, ktorý býva príčinou vzniku žlčových kameňov. Odporúča sa preto dostatok rozpustnej vlákniny z ovocia a zeleniny, obilné vločky, celozrnný chlieb a sušené ovocie. Treba dbať na dostatočný prísun vitamínu E, bez jeho antioxidačného účinku dochádza k strate vitamínu A, tým je spojené zvýšené odlupovanie buniek sliznice žlčníka a žlčových ciest. Na tieto bunky sa nadviažu iné látky(cholesterol, žlčové soli) a vznikajú kamene. S týmto sa často stretávame u tehotných žien, obéznych ľudí, diabetikov a ľudí postihnutých srdcovo-cievnými ochoreniami. Ale aj u ľudí s normálnou hladinou cholesterolu pri malom príjme zeleniny a olejov dochádza k tvorbe kameňov z nedostatku vitamínov A a E. Niektorí odborníci upozorňujú aj na nebezpečenstvo nízkotučných diét, chýbajú oleje, žlčník sa nedostatočne vyprázdňuje a žlč sa zahusťuje.
Veľmi cenenou látkou na podporu vyprázdňovania je lecitín, ktorý rozpúšťa cholesterol a prebytočné tuky a zabraňuje ich kumulovaniu v pečeni.
11. 11. 2002 dňa 0:00