Anonim:
Lekár mi povedal , že mi chýba vitamín K.Neviem však , aké vyživové doplnky mám užívať.Mám problémy s častým výskytom hematómov.Mám 23 rokov.Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
26. 6. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

Vitamín K patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch pop ri vitamíne A, D, E. Toto zaradenie má význam ako z hľadiska nedostatku tak aj nadbytku. Keďže je rozpustný v tukoch, pre jeho vstrebanie a využiteľnosť je potrebný príjem aj tukov. Každá porucha vstrebávania tukov pri poruchách pečene, žlčových ciest a po odstránení žlčníka môže viesť k deficitu vitamínu K. Naopak nadbytočný príjem syntetických izomérov vitamínu K vedie k jeho ukladaniu do pečene s následnými poruchami ako je rozpad červených krviniek, poškodenie pečene, vznik žltačky.
Vitamín K sa nazýva aj antihemoragický, protikrvácavý vitamín pretože jeho funkciou v organizme je podpora tvorby faktorov zrážania krvi a tým sa zúčastňuje na zrážanlivosti krvi. Podporuje hlavne faktory VII, IX, X a protrombín. Zabraňuje vnútornému krvácaniu a zmierňuje nadmernú stratu počas menštruácie. Denná potreba sa udáva cca od 45 do 100 mcg, je rozdiel v pohlaví a v údajoch z rôzných zdrojov.
Zdrojom vitamínu K je potrava a to špenát, brokolica, šalát, kapusta, mlieko, syry a pečeň. Významným producentom vitamínu K v organizme sú baktérie v hrubom čreve. Užívaním ATB sa tieto baktérie eliminujú a dochádza k nedostatku vitamínu K.
Prejavy sú v podobe spomalenej zrážanlivosti krvi, nedostatku krvných doštičiek, náchylnosťou ku krvácaniu zo slizníc, nosa, ďasien.
Problém nedostatku vitamínu K je teda možné riešiť cestou úpravy skladby potravín, zaradiť tie s vyšším obsahom vitamínu K, podporiť prospešné baktérie v hrubom čreve dostatkom vlákniny, príjmom probiotických kultúr cez kyslomliečné produkty alebo doplnky výživy (Acidophilus, Acidophilus&Pectin), hlavne ak sa užívajú ATB alebo pri hnačkách. Vo Vašom prípade však odporúčam tieto opatrenia ako bežnú súčasť života. Príjem vitamínu K si doplnite napríklad užívaním prípravkov radu Spektrum - ABC, Imuno, Energy Q10 Spektrum, ktoré obsahujú 25 mcg vitamínu K.
Netreba zabúdať na dostatočný príjem vitamínu C a vápnika, lebo tieto zložky sa takisto podieľajú na zrážanlivosti krvi.
V prípade, že tieto opatrenia a prípravky neodstránia spomínané problémy je potrebné riešiť danú situáciu s ošetrujúcim lekárom, ktorý zvolí vhodný postup a liečbu.
Prajem Vám všetko dobré a verím v pozitívne vyriešenie Vášho zdravotného problému.
15. 7. 2002 dňa 0:00