Adriana, Senica:
Dobrý deň,veľmi by ma zaujímalo čo je choroba sklerózu multiplex.Mám priateľa na ktorom mi veľmi záleží.Má 28rokov a na 90% mu doktor potvrdil túto chorobu.Ešte mu majú robiť lumbálku a potom sa uvidí čo ďalej.Mohli by ste mi niečo o tejto chorobe povedať?Veľmi pekne ďakujem.
8. 3. 2009 dňa 16:26
Dobrý deň, skleróza multiplex-roztrúsená skleróza je chronické neurologické ochorenie, ktorého podstatou je autoimúnny zápal centrálneho nervového systému, v dôsledku ktorého dochádza k poškodzovaniu nervových obalov, vlákien a samotných buniek. Najčastejšie ochorenie postihuje mladých dospelých, symptómy sa prejavujú najmä vo veku 20 - 40 rokov. Často sú veľmi nenápadné, ako je brnenie v končatinách, strata citlivosti, hmlisté videnie. Príčina ochorenia nie je dodnes známa. Slovensko patrí ku krajinám s najväčším výskytom ochorenia. Dôvodmi môže byť genetická predispozícia, určité vírusy a bakteriálne infekcie či počet slnečných dní, teda vplyv vitamínu D. Podľa odhadov je na Slovensku 100 až 130 pacientov na 100.000 obyvateľov, s ročným nárastom 3,5 až šesť pacientov na 100.000 obyvateľov. Nie všetci sú však zdiagnostikovaní a liečení. Skleróza multiplex patrí k najčastejším príčinám invalidizácie v skupine mladých dospelých z neurologickej netraumatologickej indikácie. Ochorenie vytrháva pacientov z práce, veľmi nepriaznivo ovplyvňuje ich partnerské vzťahy.  Stávajú sa závislými a sociálne slabými, odkázanými na pomoc príbuzných.
12. 3. 2009 dňa 13:42