Anonim:
dobry den, uz 2 roky som psychiatrickou pacientkou liecenou na depresiu. Behom 4 mesiacov som schudla 15 kg a od vtedy mam zdravotne problemy. Mam velmi nizky tlak, trpim mdlobami a mam vysoky tep - okolo 110. Moze to byt sposobene tym tlakom a liekami, ktore uzivam na depresiu? Pripadne Vas prosim o informaciu, ako by sa dal tlak zvysit. Tlak mavam 80 na 60 a to uz po silnej kave. Dakujem za odpoved. Mikulaskova
5. 6. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

problematika nízkeho tlaku je veľmi zložitá. To sa týka nielen pričín vzniku, ale aj spôsobu liečby a úpravy hodnôt. Na rozdiel od hypertenzie (zvýšeného krvného tlaku) nie sú úplne jasné faktory, ktoré vedú k nízkym hodnotam krvného tlaku. Situácia sa komplikuje aj tým, že pokiaľ pri úprave vyšších hodnôt tlaku majú lekári na výber veľké množstvo liekov, pri nízkom tlaku tomu tak nie je. Preto doporučujú len všeobecné opatrenia, ako je napríklad pitie kávy, alebo niektorí schvália aj nejaký ten malý "pohárik", ale len v rozumných medziach. Veľmi dôležité je pri nízkom tlaku dodržiavať pitný režim, preto niektorí lekári viac ako kávu doporučujú pitie zeleného čaju, ktorý na rozdiel od kávy udrží zvýšenie tlaku aj 3 - 4 hodiny, kým káva len asi hodinu. Káva má silný močopudný účinok, preto dochádza neskôr k prudkému poklesu tlaku. Dôležité je vyvarovať sa prudkým zmenám polohy, hlavne zo sedu do stoja alebo z ľahu do stoja, pravidelné cvičenie na rozbeh krvného tlaku, sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou.
Vo Vašom prípade je situácia skomplikovaná aj diagnózou, s ktorou ste nútená spoluexistovať.
Do nedávno bol na našom trhu prípravok Pedrolon, ktorý pôsobil na zvýšenie krvného tlaku, podľa dostupných informácií sa už na Slovensku nepredáva, treba si to však overiť v lekárňach a prípadne zohnať ho v Čechách.
Môžte vyskúšať aj užívanie prípravku Guarana, ktorý obsahuje výťažok z guarany s kardiotonickým účinkom a pomáha zvyšovať krvný tlak. Pred jeho užívaním sa však poraďte s ošetrujúcim lekárom pre vhodnosť použitia pri Vašej diagnóze.
28. 7. 2003 dňa 0:00