Ing:
Dobrý deň. Prosím Vás o informáciu, či deti vo veku od 3 rokov môžu používať zvýšené dávky vitamínu C, konkrétne vo forme prípravku Cetebe s obsahom 500mg a predĺženým účinkom, prípadne denné odporúčané dávky, ako prevenciu pred chrípkovými ochoreniami. Ak by to nebolo vhodné, prosil by som o radu, aké vitamínové prípravky by ste doporučili. Ďakujem.
11. 12. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

všeobecne sa odporúčajú Vami spomínané prípravky od 3 rokov. Čiže aj prípravky s vyšším obsahom vitamínu C s predĺženým účinkom (Megacéčko retard)môžu deti staršie ako 3 roky. Výhodou týchto prípravkov je, že uvoľňovanie vitamínu C je postupné podľa potreby organizmu. Ale pediatri doporučujú užívanie tejto formy vitamínu C len ako súčasť liečby rôzných infektov, najčastejšie pri chrípkach a ochoreniach dýchacích ciest, kedy je potrebné povzbudiť obranyschopnosť organizmu zvýšenými dávkami vitamínu C. Pričom odporúčajú užívanie na nevyhnutný čas a aj dávkovanie sa upravuje vzhľadom k detskému veku na každý druhý deň až tretí.
Ako dlhodobejšia prevencia sa odporúča v jesennom, zimnom a predjarnom období príjem vitamínu C v nižších dávkach do 100 mg, ktoré sa približujú doporučenej dennej dávke vitamínu C pre deti, ktorá je podľa veku od 60 mg do 110 mg. Tu sú najvhodnejšie prípravky z detského radu spoločnosti Walmark - multivitamín Marťankovia (45 mg)alebo Brontíkovia - vitamín C 100 mg.
Samozrejme netreba zabúdať dopĺňať vitamín C príjmom ovocia, ktoré obsahuje aj iné dôležité látky napomáhajúce lepšiemu využitiu vitamínu C dodávanému formou doplnkov výživy. Užívanie doplnkov s obsahom vitamínov a minerálov má aj ten význam, že v tomto období klesá obsah vitamínov v uskladnenom ovocí a zelenine.
Ako pri iných látkach ani užívanie vitamínu C netreba preháňať, pretože nadbytočné množstvo sa vylúči, môže to zaťažovať obličky a dostavujú sa laxatívne účinky vitamínu C.
31. 1. 2003 dňa 0:00