Jana, Zilina:
Dobrý den, pretože mam z minulych rokov dobre skusenosti s betakarotenom, kupila som si ho aj tento rok. K baleniu bol priložený aj Betabronz, preto sa chcem spýtať, či ho možno kombinovať s betakarotenom? Alebo by bolo lepsie brat ho až po dobrati betakarotenu...takisto som počula, že brat betakaroten je pre fajciarov nebezpecne, je to pravda? Dakujem
3. 6. 2008 dňa 13:28

Dobrý deň, prípravok Betabronz obsahuje okrem ďalších zložiek aj betakarotén, teda ho užívajte po dobratí betakaroténu, prípadne striedavo. Výsledky mnohých vedeckých štúdií, dokazujú priaznivé efekty betakaroténu  pri prevencii mnohých ochorení (makulárna degenerácia, katarakta, niektoré druhy rakoviny, antioxidačné účinky, ochrana pred slnečným žiarením, priaznivý vplyv na imunitný systém, niektoré ochorenia dýchacieho ústrojenstva a mnohé ďalšie). V odbornej literatúre býva uvádzané len potenciálne riziko spojené s užívaním betakaroténu v prípade veľmi silných fajčiarov, ktorí užívali vysoké dávky betakaroténu dlhý čas. V tomto prípade sa spomína zvýšené riziko vzniku rakoviny pľúc. Pri bežnom dávkovaní aj u fajčiarov sú pozitívne jeho antioxidačné účinky, ktoré prispievajú k ochrane organizmu pre škodlivými účinkami voľných radikálov.

4. 6. 2008 dňa 14:20