katarína:
Dobrý deň pani doktorka!
Mám malú 1,5 ročnú neterku, ktorá je od narodenia dosť chorľavá.Kojená nebola od narodenia, pretože sestra mlieko nemala. Ako 9-mesačná prekonala salmonelózu a odvtedy sa nevie dostať naspäť. O tom, že nepapá ani nehovorím, ale asi pred pol rokom jej zistili, že nesmie papať mlieko /Nutrilon/, ani žiadne mliečne prodkuty. Nasadili jej sójové mlieko, na ktoré si v podstate zvykla, pila ho 3 krát denne asi 1,5 dcl. Zakázali jej všetku zeleninu, z ovocia smie iba banány a jabĺčka, Ďalej papá ryžu, varené zemiaky, dusené kuracie, morčacie a hovädzie mäsko. Žiadne vyprážané jedlá a jedlá kde je hocijaké mlieko. Pred doma týždňami bola opäť v nemocnici, pretože 2 dni v kuse vracala, už len keď vypila čajík a primár detského oddelenia povedal, ževraj to sójové mlieko jej nieje dobré. Navrhol mlieko MCT. Malá naozaj veľmi málo papá, vitamíny v podstate nemá žiadne a bojíme sa, aby sa jej to neskôr na niečom neprejavilo. Keď jej niečo nútime, okamžite ju napne, hoci predtým 2 hodiny nepapala. Má 9,5 kg a 1,5 roka. Ináč je veľmi šikovná, veľa roypráva, je múdra. Prosím Vás o rady, za akým odborníkom máme s Ňou ísť, hoci aj do Bratislavy, pretože tu povie jeden doktor to a druhý ono. A ešte, aké vitamíny jej môžeme dávať. Ďakujem veľmi pekne!
5. 4. 2005 dňa 18:11
Dobrý deň,
telesná hmotnosť Všej neterky je síce nižšia, ako predpísaná, ale často sa stáva, že deti, ktoré sú menšie v detstve, dobehnú svoju hmotnosť v puberte.
Žiaľ, odborníka vám neporadím, sama najlepšie viete, ktorý detský lekár vo Vašom okolí je najlepší, ale skúste sa s rozumným lekárom pobaviť o vyváženej strave pre Vašu neter. Nie každá strava je pre dieťa dostatočná a o tom, že má málo vitamínov už ani nehovoriac. Dohodnite sa lekárom na rozumných dávkach konzumácie zeleniny a ovocia ( mrkva, slivkový kompót, špenát...), prípadne konzumácii chlebíka so šunkou, syrom, hoci aj sójovým.
Váš lekár by vám vedel určite poradiť aj inú náhradu mlieka, napríklad mlieko kozie. Ak by ho dieťa dobre znášalo, bolo by to vynikajúce, pretože sa z neho dá urobiť tvaroh, puding...., všetko jedlá, ktoré deti majú radi.
Čo sa týka vitamínov v tabletách, vhodné by bolo užívanie prípravku Marťankovia Imunaktiv ( 1/2 tablety denne rozdrviť, alebo rozpustiť do čaju), ale pokiaľ je Vaša neter citlivá na zmenu, počkala by som, ako sa vyvinie ďalšia situácia.
Ohľadom užívania kozieho mlieka sa určite informujte u lekára.
Želám veľa zdravia Vám i Vašej neteri a želám pekný deň.
25. 4. 2005 dňa 12:30