Mária, Bratislava:
Dobry den pan doktor, dakujem Vam za Vasu odpoved, pisala som Vam o tom ze aj studujem a aj pracujem na plny uvezok na smeny, odporucili ste mi ginko stim a a guaranu 800 mg, chcela by som sa este spytat ci mozem naraz tieto pripravky uzivat a asi v akych dennych davkach, momentalne uzivam len ginkostim dve tablety denne, prepacte ze sa Vas az takto dopodrobna pytam ale nevyznam sa vo farmacii a v lekarni mi nevedeli poradit, za odpoved Vam vopred dakujem.
30. 10. 2003 dňa 0:00

Dobrý deň,

netrápte sa s tým, či ma otravujete alebo nie, pretože táto rubrika bola zriadená práve pre lepšiu orientáciu verejnosti respektíve užívateľov doplnkov výživy. Sme radi ak našími informáciami Vám pomôžeme pri nejakých problémoch.
Čo sa týka mojej predchádzajúcej odpovedi na Vašu otázku, musím Vás trochu opraviť. Doporučoval som Vám prípravok GinkoStim alebo Guaranu 800mg, zdôrazňujem to slovo alebo. Obidva prípravky obsahujú rovnakú účinnú látku, pri doporučenom dávkovaní aj v rovnakom množstve, takže spoločné užívanie týchto prípravkov sa nedoporučuje, pretože sa zvyšuje odporúčané dávkovanie a ak pozorne čítate etiketu výrobkov, tak je tam upozornenie, že prekročenie dávkovania môže viesť aj určitým zdravotným komplikáciam. U guarany sa to týka hlavne ľudí s vyšším krvným tlakom, kde prekročenie dávky môže spôsobiť srdcové problémy. Guarana patrí totiž k tzv. kardiotonikám, látkam podporujúcim zvýšenie činnosti srdca.
Môžete naďalej užívať GinkoStim, kde denná dávka je až 4 tablety denne.
Po určitom čase môžete nahradiť GinkoStim spomínanou Guaranou 800mg, alebo Coenzymom Q10+ karnitin, ktorý takisto pomáha organizmu dodať potrebnú energiu.

30. 10. 2003 dňa 0:00