Renata, Velky Krtis:
Dobry den,pan doktor!
Chceli by sme sa na Vas obratit s prosbou o radu,obe s kamaratkou mame rovnaky problem.Bolia nas lytka akoby sme mali svalovku,niekedy to prechadza cez kolena az na stehna.Lekari nam odporucili brat mineraly(Ca,Mg) a vitamin B6.Uz ich berieme dlhsiu dobu-cca.pol roka.Kym ich berieme,vsetko je relativne v poriadku a ked ich vysadime na 1-2 dni,bolesti sa vratia. Dakujeme. Hanka a Renata.
13. 12. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

podľa uvedených príznakov a hlavne priaznivej odozvy organizmu na dané aktívne látky Váš problém pravdepodobne súvisí s poruchou inervácie a prenosu vzruchov na neuromuskulárnych spojoch.
Obidva minerálne prvky - vápnik aj horčík, ako ja vitamín B6 majú úzky vzťah k správnemu prenosu nervových impulzov. Pri ich nedostatku dochádza k zhoršeniu neuromuskulárnej dráždivosti až kŕčom čo sa môže prejaviť bolesťami typu "svalovka".
Doporučujem Vám navštíviť odborného lekára neurológa pre stanovenie diagnózy a príčiny spomínaných problémov. Nemusí ísť len o nedostatok týchto látok, ale môže to mať aj iné príčiny.
Užívanie minerálnych prípravkov Ca a Mg ako aj vitamínu B6 Vám doporučujem naďalej, nakoľko ich užívanie v predpísaných dávkach môže byť dlhodobé bez vedľajších príznakov.
Z produkcie spoločnosti Walmark sú vhodné prípravky Vápnik-Horčík-Zinok a B-komplex+vitamín C, ktorý obsahuje aj ostatné vitamíny skupiny B. To je dôležité z toho hľadiska, že tieto ovplyvňujú činnosť nervového tkaniva a pre účinok vitamínov skupiny B je dôležitá ich vzájomná kombinácia.
31. 1. 2003 dňa 0:00