Florin, Bucuresti:
Dobrý deň. O dva týždne idem na imunologické vyštrenie /16.8.2011/. Chcem sa spýtať, či môžem pred vyšetrením užívať prípravky ako Urinal, probiotikum Biopron9 premium, vitamín C a Chlamydil extra. Alebo je potrebné všetko vysadiť, aby neboli výsledky skreslené? Ak áno, tak kedy najneskôr mám vitamíny pred vyšetrením na imunitu prestať užívať? Som po 40-dňovej ATB liečbe na boreliozu /Doxyhexal 200/, ukončená 23.7.2011. Nebude mať aj toto vplyv na spomínané krvné testy? A prosím Vás ešte o vyjadrenie, či je možné, že bola liečba nedostačujúca, keďže bolesti nôh pretrvávajú, aj keď v menšej miere, a taktiež sa mi vrátila zvýšená teplota, ktorá ma veľmi vyčerpáva. Ešte dodám, že boreliozu mi zistili v roku 1995 a tento rok sa to rapídne začalo zhoršovať. Doxyhexal boli už tretie ATB tento rok. Ďakujem pekne za Váš čas a odpoveď. S pozdravom Alena.
1. 8. 2011 dňa 22:28

Dobrý deň, ospravedlňujem sa za časový odstup, a teda už aj za neaktuálnosť mojej odpovede. Pred testovaním u imunoalergologa nie je potrebné prerušiť podávanie Urinalu, probiotík ani vitamínov. Chlamydil extra je vhodné vysadiť aspoň na týždeň lebo bylinné extrakty by mohli navodiť nežiadúce účinky. Testovanie tiež nie je možné v období podávania antihistaminík. 

Z hľadiska liečby borréliovej infekcie a časový odstup 3 týždňov od jej ukončenia nie je potrebný dlhší časový odstup. Vzhľadom na bolesti nôh je u Vás vhodné neurologické vyšetrenie na potvrdenie resp. vylúčenie ev. polyneuropathie, ktorá môže byť prejavom borréliovej infekcie  2. štádia. Ak je pozitívne EMG vyšetrenie na polyneuropathiu, je potrebné likvorologické vyšetrenie na potvrdenie tvorby intrathekálnych antiborréliových protilátok.

 

 

19. 8. 2011 dňa 14:28