Lenka, Košice:
Dobry den. Mozu tablety Bobrikovia uzivat aj dospeli? Alebo to uz u dospelych nema ziaden vyznam? Lenka
21. 5. 2003 dňa 0:00

Dobrý deň,

Bobríkovia obsahujú 0,250 mg fluóru, prvku dôležitého pre správny rast a vývoj hlavne mladého chrupu.
V súvislosti s fluórom sa nedávno rozpútala vášniva debata medzi jednotlivými odborníkmi o užitočnosti a škodlivosti prijímania fluóru. V Belgicku to došlo tak ďaleko, že zakázali predávanie žuvačiek s obsahom fluóru, pretože niektorí odborníci prišli s tvrdením, že fluór je škodlivý prvok, jeho príjem vzvoláva lámavosť a krehkosť kostí a môže byť faktorom vzniku osteoporózy.
Naproti tomu väčšina odborníkov naďalej si stojí za stanoviskom, že používanie pást s obsahom fluóru a tzv. fluoridácia malo podstatný vplyv na znížení kazivosti zubov. Preto aj naďalej doporučujú používanie pást s fluórom alebo prípravkov s obsahom tohto prvku na prevenciu zubného kazu.
Prípravok Bobríkovia je určený pre deti práve pre obsah fluóru, dospelí by museli užiť 4 tablety aby si zabezpečili dennú dávku (1 mg). Je však názor, že u dospelých takéto podávanie fluóru nemá veľké opodstatnenie, pretože chrup je už vyvinutý, príjem fluóru je aj z iných zdrojov a niektorí hovoria, že ukladanie a využitie fluóru v dospelom veku nie je také účinné v tejto forme príjmu.
Nadmerný príjem fluóru môže spôsobovať tvorbu fluoridových škvŕn na zubnej sklovine.
Myslím, že ak chcete mať jasno, či potrebujete dotáciu týmto prvkom, je na mieste navštíviť svojho stomatológa.
26. 5. 2003 dňa 0:00