Katarina:
Dobrý deň, mám priateľa (19 rokov) ktorý sa aktívne venoval futbalu. Keďže došlo k trom važnejším poraneniam (2x k dislokacii ramena a raz k dislokacii lakta ktory bol pred tym zlomeny) tak mu lekari odporucili prestat hrat futbal. Chcela by som sa Vas opytat, ci by ste mi vedeli poradit ktory vitaminovy pripravok by bol pre neho vhodny??? poznamka: stalo sa to davnejsie avsak niekedy pocituje bolesti, ked dviha tazsie predmety atd
Dakujem za odpoved
14. 10. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

vzhľadom k tomu, čo ste uviedli predpokladám, že došlo k poškodeniu funkcie kĺbového systému a chrupavky. Je možné určitými látkami podporiť regeneráciu chrupavky a zároveň znížiť citlivosť kĺbov a obmedziť bolestivosť. Navyše tieto látky majú vlastnosť, že sa môžu používať dlhodobo, nakoľko sú prirodzenou súčasťou výstavby chrupavky, pôsobia nielen protizápalovo a analgeticky, ale napomáhajú k novotvorbe novej chrupavky a znižujú deštrukciu pôvodnej chrupavky. Tým sa líšia od látok bežne používaných pri týchto problémoch, ktoré sú na báze nesteroidných antiflogistik. Tieto majú síce okamžitý silný analgetický a antflogistický účinok, ale ich dlhodobé užívanie je spojené s možnosťou poškodenia sliznice žalúdka, tvorby vredov a atď.
Vďaka výskumu je teda možné doporučiť prípravky, ktoré obsahujú tzv. chondroprotektíva, je možné ich užívať 4 - 8 týždňov, pričom účinok pretrváva 3 - 4 mesiace. Túto kúru je možné zopakovať viackrát do roka.
Spoločnosť Walmark vyvinula prípravky radu ArthroStop vo forme tabliet a koktailu. Tablety sú určené predovšetkým pri bolestivých stavoch a koktail predstavuje výživu kĺbov. Doporučujem užívať tieto prípravky ako kombináciu v rámci podpornej kúry. Keďže vo Vašom prípade ide o starší prípad je možné, že účinok sa dostaví neskôr alebo nebude taký aký by ste očakávali. V tomto prípade je možná kombinácia s protizápalovými liekmi na báze spomínaných nesteroidných antiflogistik, ktoré po doporučení lekárom by ste užívali počas prejavov bolestivosti, čiže len kratšiu dobu.
Zároveň doporučujem rehabilitáciu, vyvarovať sa preťažovaniu postihnutých kĺbov.
Verím, že aj s pomocou naších prípravkov dôjde k zmierneniu alebo zastaveniu Vami spomínaných prejavov, čo Vám srdečne želám.
21. 10. 2002 dňa 0:00