Janus, Bratislava:
Dobry den, mam otazku, ktora sa tyka mojho priatela. Problem spociva v nocnom poteni sa. V priebehu noci mu je teplo a nadranom je uzimeny, napriek tomu ma na cele studeny pot. Je spoteny hlavne okoli krku hlavne "pod bradou". Jeho pot je dost prenikavy. Ma 29 rokov a nema nadvahu. Pomerne zdravo sa stravuje, chodi do posilnovne, na spinning. Neviem, ci je podstatne, ze pije vela cierneho caju a ma mierne pikatne jedla. V polohe na chrbte chrape. V izbe, v ktorej spime nie je prekurena. Velmi rada by som mu chcela pomoct. Velmi pekne Vas prosim o radu. Janus
10. 1. 2007 dňa 16:45
Dobrý deň, tvorba potu je rozdielna u jednotlivých ľudí a samozrejme je rôzna aj na základe vonkajších vplyvov a psychického stavu organizmu, nie je vôľovo ovládateľná. "Vôňu" potu ovplyvňuje čiastočne aj prijatá potrava,  neskôr rozklad potu baktériami. Príčinou nadmerného potenia môže byť ochorenie - napr. cukrovka, nadmerná činnosť štítnej žľazy a ďalšie, môže byť spôsobené užívaním liekov a toxických látok /kortikoidy, penicilín, nikotín../, často sa príčina nezistí. Ak Váš priateľ nebol v priebehu posledného roka vyšetrený u obvodného lekára vrátane laboratórnych odberov, je vhodné ho vyhľadať a povedať mu o svojich ťažkostiach.
Odporúčam mu kúpele v odvare z dubovej kôry, lokálne  používanie antiperspirantov. Z výživových doplnkov  odporúčam Stresvit 1 tbl. obdeň, B-komplex 2x1.
17. 1. 2007 dňa 0:00