Silvia:
Dobrý deň! Mám 29 rokov, žiadne problémy so štítnou žľazou, slabý vrodený šelest na srdci (neberiem na to však žiadne lieky a podľa lekára stačí kontrola raz za 5 rokov), žiadne iné zdravotné problémy. Denne vypijem jednu silnejšiu kávu (2 kopcovité lyžičky na 2 dcl vody – nespôsobuje mi to absolútne žiadne problémy čo sa týka srdca). Potrebovala by som schudnúť cca 10kg a uvažujem o braní prípravku na chudnutie s týmto zložením: Složení výrobku (1kapsle): 455mg extraktu z guarany (22% kofein) 62,5 mg citrus aurantium (6% synefrin) 52,5 mg extraktu z bílé vrbové kůry (15% salicin) 50 mg acetyl L- karnitin 40 mg extraktu ze zeleného čaje 49 mg L-tyrosinu 25 mg kořenu zázvoru 20 mg kyseliny pantotenová 12,5 mg extraktu z commiphora mukul. Odporúčaná denná dávka je 1-4 tablety, ja uvažujem o braní 2-och tabliet denne + mierna fyzická záťaž na aeróbnom stroji v posilňovni (samozrejme s vypustením pitia kávy). Chcela by som sa opýtať na názor lekára, či môže L-tyrosin obsiahnutý v tomto prípravku nejako nepriaznivo pôsobiť na štítnu žľazu, prípadne či môže mať nejaká iná zložka tohto výrobku nepriaznivý vplyv na organizmus. Tiež by ma zaujímalo, či to môže značne ohroziť moje srdce (s prihliadnutím na množstvá jednotlivých látok v jednej kapsuli). Prosím, odpovedzte mi, pretože nikde neviem nájsť odpovede na moje otázky. Veľmi pekne ďakujem.
24. 1. 2005 dňa 13:29
Milá Silvia,
pravdou je, že nadváha a obezita predstavujú závažný problém súčasného sveta . Celosvetovo trpí nadváhou asi 100 miliónov ľudí a ich počet neustále narastá.
Vy však neuvádzate, akú máte nadváhu takže zorientujte sa prosím v nasledujúcich číslach, podľa ktorých viete určiť, či ide o skutočnú nadváhu.
Stupeň nadváhy sa vyjadruje pomocou indexu telesnej hmotnosti BMI a jeho výpočet je veľmi jednoduchý. Telesnú hmotnosť v kilogramoch vydeľte druhou mocninou výšky v metroch.
Napr. osoba s váhou 70 kg a výškou 175cm
Výpočet BMI: 70 delené 1,75 na druhú = 70 delené 3,5 = 20
- BMI menej ako 18,5.................podvýživa
- BMI 18,5 – 24,9........................normálny stav
- BMI 25 – 29,9...........................nadváha
- BMI 30 – 34,9...........................obezita I. stupňa
- BMI 35 – 39,9...........................obezita II. stupňa
- BMI vyšší ako 40,0...................obezita III. Stupňa
Je potrebné si uvedomiť, že ak si človek zaumieni schudnúť, potrebuje tomu podriadiť celú svoju ďalšiu životosprávu. V prvom rade si Vám dovolím odporučiť prípravok z portfólia spoločnosti Walmark, určený všetkým, ktorí by chceli upraviť svoju telesnú hmotnosť. Viaredin je prípravok, ktorý významne prispieva k redukcii telesnej hmotnosti. Na rozdiel od ostatných prípravkov určených na chudnutie, obsahuje výťažok z indickej rastliny garcínie, ktorá obsahom kyselina hydroxycitrónovej pôsobí ako efektívna brzda apetítu a súčasne obmedzuje tvorbu a ukladanie tukov v tele.Dôležité je to, že Garcínia reguluje nadváhu bez vedľajších účinkov ( napr. nervozita, nespavosť, zrýchlený tep, depresie), spojených s pôsobením ďalších diét. Garcínia v kombinácii s karnitínom a chrómom vzbudzuje pocit sýtosti a potláča chuť na sladké.
Tablety je najlepšie užívať pred obedom, alebo olovrantom, pol hodiny pred začiatkom jedla. Koktailom možno nahradiť napr. obed, desiatu, alebo olovrant. Osoby citlivé na kofeín by koktail večer nemali užívať, vzhľadom k obsahu kofeínu, ktorý môže spôsobiť nespavosť.
KOKTAILOM SA NENAHRÁDZAJÚ VŠETKY JEDLÁ DENNE.
Za zdravý a bezpečný úbytok hmotnosti sa považuje jej zníženie o 0,5 – 1kg týždenne.
Okrem užívania produktov je dobré, ako som už spomínala dodržiavať zásady správnej životosprávy: - podľa možnosti nápoje nesladiť
- je potrebné vyvarovať sa energeticky koncentrovaným sacharidom, ako sú zákusky, torty, priveľa čokolády
- nahradiť mastné jedlá rybami, hydinou, teľacím mäsom
- obmedziť jedlo neskoro popoludní, resp. večer
- nezabúdať na aktívny pohyb, či už chôdzu, plávanie, beh, bicyklovanie
Teraz k odpovedi na Vašu otázku.
Mnoho spoločností ponúka svoje produkty ako tzv. „zaručene dobré produkty“ na rýchle chudnutie. ŽIADEN Z TÝCHTO PRÍRAVKOV VŠAK NEROBÍ ZÁZRAKY!!!
Ak aj človek rapídne schudne, VŽDY po tejto kúre nastupuje jo –jo efekt.
L – tyrosin, o ktorom sa zmieňujete, je zložka, ktorá dokáže ovplyvniť činnosť štítnej žľazy a tým týchlosť látkovej premeny. Výsledkom by malo byť teda rýchlejšie spaľovanie tukov. Užívanie takejto zložky však spôsobuje vedľajšie účinky ako je nekľud, nespavosť, triaška, poruchy teroregulácie.
Konečné rozhodnutie je na Vás, ale uvedomte si prosím riziká, ktoré so sebou užívanie jednotlivých produktov prináša.
V konečnom dôsledku je možné vyskúšať cvičenie kalanetiky, ktorá je bezpečná, tiež oddelenú stravu, alebo popri cvičení užívať produkt CLA Clarinol.
Prajem Vám príjemný deň, veľa úspechov a budem rada, ak mi dáte vedieť výsledok Vašej diéty.
1. 2. 2005 dňa 11:08