Lydia, Ťapešovo,p. Lokca:
Dobry den,mam 22a asi mam hemroidy.Nie som si ista,mohli by ste mi podat nejake ińformacie o tejto chorobe,ake ma priznaky,ako sa lieci a akeho lekara mam s tymto problemom navstivit?
8. 7. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

posielam Vám zopár informácií, ktoré ste žiadali v súvislosti s Vaším podozrením, že máte hemoroidy.
Hemoroidy, ľudovo nazývané "zlatá žila"
sú v podstate takisto varixy ako kŕčové žily, čiže rozšírené žilové splete, tu v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Niektoré údaje udávajú, že sa vyskytujú až u 70% dospelej populácie. Aj príznaky sú veľmi rozdielne u jednotlivých pacientov. Napríklad sú pacienti, ktorým hemoroidy, najmä ak sú malé, vôbec nespôsobujú problémy alebo ak, tak len občas, trvajú krátko a sú ľahko zvládnuteľné. Iným zas naopak, sa hemoroidy často zapaľujú alebo krvácajú. To, či uvedené problémy má pacient viac alebo menej často, závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť, lokalizácia hemoroidov, pridružené choroby a pod.
Hemoroidy sa väčšinou rozdeľujú podľa lokalizácie a veľkosti. Zaraďujú sa do stupňov, napríklad I. stupeň zahŕňa spravidla malé hemoroidy, ktoré len mierne vyčnievajú nad okolitú sliznicu a spravidla nerobia pacientovi ťažkosti a ak, tak len občas slabo krvácajú. Krvácanie sa objavuje väčšinou po tvrdej stolici a často sa zastaví samo alebo po niekoľkodňovej protihemoroidovej životospráve a lokálnej liečbe špeciálnymi čípkami alebo masťami.
II. stupeň tvoria o niečo väčšie hemoroidy, ktoré sa nevracajú späť do steny análneho kanála, ak pacient preruší tlačenie na stolicu. Tieto hemoroidy už spôsobujú pacientovi častejšie bolesti, svrbenie alebo krvácanie.
III. stupeň tvoria hemoroidy trvale vyčnievajúce do análneho otvoru aj keď pacient na stolicu netlačí. Tieto však po prerušení brušného lisu (tlačenia na stolicu) možno prstom vpraviť späť do análneho otvoru. Tu je ešte väčšia pravdepodobnosť zápalu a krvácania ako pri vyššie uvedených stupňoch.
IV. stupeň klasifikácie dosahujú hemoroidy značných rozmerov, ktoré trvale vyčnievajú cez análny otvor a ani po prerušení tlačenia na stolicu ich nemožno dostať späť do análneho otvoru. Pri týchto hemoroidoch často vyčnieva aj časť sliznice konečníka, čím sa v okolí konečníka vytvorí mechanicky veľmi zraniteľné miesto, z ktorého pacient obyčajne veľmi často krváca, hemoroidy a vyčnievajúca sliznica konečníka svrbia, zapaľujú sa a pri akútnom zhoršení môžu byť zdrojom neznesiteľných bolestí.
V prípade nepodchytenia začiatočných prejavov, zanedbania prevencie, dochádza ku komplikáciam, ktoré sú pomerne časté najmä v III. a IV. štádiu. Najčastejšie ide o trhliny slizničného krytu, kedy sa dostavuje bežnými liečebnými metódami ťažko zastaviteľné krvácanie, niekedy sprevádzané až neznesiteľnou bolesťou v konečníku. Pacient v tomto stave je prakticky vyradený z pracovného procesu a aj bežný život má veľmi komplikovaný až pokiaľ sa príčina tohto stavu neodstráni. Často si nemôže ani sadnúť, cíti trhavé bolesti v konečníku, ktoré sa stupňujú pri stolici a niekedy aj pri plnom močovom mechúri. Môže mať aj zvýšenú teplotu a celkové prejavy choroby (únava, slabosť...). Ďalšou nemenej častou komplikáciou je vytvorenie krvnej zrazeniny v hemoroide, ktorá upchá prietok krvi cez hemoroid. Tento sa výrazne zväčší, zápali a môže dokonca prasknúť, čo opäť vyvolá krvácanie z konečníka značného rozsahu. Tu je spravidla potrebný neodkladný chirurgický zákrok. Rakovina priamo z hemoroidov nehrozí, ale dlhodobé mechanické dráždenie konečníka pacienta, trpiaceho na hemoroidy môže vyvolať chronické zápalové zmeny v uvedenej oblasti, z ktorých sa
neskôr rakovina môže vyvynúť. Hormonálna antikoncepcia nemá negatívny vplyv na hemoroidy ani na možné komplikácie, vyplývajúce z hemoroidov. Na tomto mieste je však žiadúce povedať, že ak mladá žena, ktorá ešte nerodila má hemoroidy, je pravdepodobné, že ak sa riadne neliečia, v tehotnosti, najmä v jej pokročilom štádiu, môže dôjsť k vyššie uvedeným komplikáciam častejšie ako mimo nej.
Liečba hemoroidov je závislá od štádia a príznakov ochorenia. Spočíva v režimových opatreniach, lokálnom ale i celkovom podávaní liekov, lokálnom ošetrení chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi.
K systémovým opatreniam patrí predovšetkým dodržiavanie životosprávy, hlavne zvoliť správnu diétu,ktorá má byť ľahko stráviteľná s vylúčením korenených jedál, alkoholu, čiernej kávy, sliného čaju najmä v akútnom štádiu. je treba dbať na dostatočný príjem tekutín a vlákniny. Dôležitú pozornosť treba venovať konzistencií (tvrdosti, resp. skôr mäkkosti) stolice, najmä v akútnom štádiu dbať na to, aby bola skôr mäkšia. Je treba vymedziť si dostatok času na akt vyprázdňovania stolice a nenechať sa pri to rušiť a rozptyľovať. Teda na záchode žiadne rádio, cigarety, noviny a podobné zábavky. Berte si príklad zo psa, radí pacientom letáčik renomovanej nemeckej farmaceutickej firmy Dr. Falk. Niečo pravdy asi na tom bude. V životospráve treba pamätať na dostatočný príjem tekutín, vylúčiť zo stravy dráždivé, najmä korenené jedlá, silný čaj, čiernu kávu, cigarety, alkohol. Netreba zabúdať na pravidelný pohyb, vhodná je rekreačná chôdza, turistika, nevhodné aktivity najmä v štádiu zhoršenia sú cyklistika, resp.jazda na sedadlových vozidlách (motocykel).
Čo sa týka vlastnej medikamentóznej liečby, tá môže byť lokálna, kedy sa hemoroidy ošetrujú priamo aplikáciou mastí alebo čípkov (Faktu, Spofax, Aviril H a iné), prípadne sa do nich vstrekujú látky (napr. etoxysklerol), ktoré ich postupne upchávajú a tak zabraňujú opakovaniu sa krvácania. V súčasnosti sa používajú prípravky aj v podobe tabliet, ktoré obsahujú účinné látky zlepšujúce prietok krvi cez hemoroid s protizápalovými a inými na proces hojenia priaznivo pôsobiacimi účinkami, väčšinou ide o látky zo skupiny bioflavonoidov. V liečbe možno použiť aj podporné prírodné látky (dubová kôra). V lekárni je možné však dostať aj voľne dostupné prípravky. K takýmto prípravkom patrí Varixinal, ktorý okrem spomínaných bioflavonoidov obsahuje aj také dôležité látky ako je aescín z pagaštanu konského, čučoriedkový extrakt, extrakt gotu koly a listnatca bodlinatého, čo sú látky podporujúce účinok flavonoidov a zlepšujúce funkciu cievného systému.
Nakoniec sú tu aj špeciálne chirurgické a iné metódy na odstránenie hemoroidov. Sem patrí okrem klasického chirurgického zákroku, kedy sa hemoroidy odoperujú, napr. kryoterapia (liečba chladom, kedy sa pomocou špeciálneho prístroja aplikuje na hemoroid tekutý dusík), podväzovanie hemoroidov (nasadzovanie gumenných prstencov na hemoroidy, následkom zastavenia prietoku krvi hemoroidom, tento odumrie a po čase sa v jeho mieste vytvorí tvrdý uzlík).
Čo sa týka akého lekára navštíviť, obráťte sa najprv na svojho obvodného ošetrujúceho lekára, ktorý Vás pošle na ďalšie odborné vyšetrenia k cievnému chirurgovi, prípadne gastroenterológovi.
25. 8. 2003 dňa 0:00