Lenka, Košice:
Dobry den, lekarka mi odporucila zvysit prijem vapnika a horcika (kvoli tetanii). Kupila som si Vapnik-horcik-zinok. Chcela by som sa opytat, aky je Vas nazor na:
1. na internete som citala clanok o tom, ze pripravky obsahujuce spolu vapnik aj horcik su nevhodne, lebo ked je v creve naraz vapnik aj horcik, prednostne sa vstrebava vapnik a horcik sa bez uzitku vyluci.
2. odporucany denny prijem horcika je 300mg a vraj prijem nad tuto hranicu je pre cloveka toxicky.
3. kolko mg vapnika je bezpecne uzivat, aby to nemalo neziaduce ucinky (napr. oblickove kamene) ?
Dakujem.
25. 1. 2005 dňa 13:09
Dobrý deň,
miera príjmu vápnika podlieha individuálnym výkyvom, nemala by však byť menšia ako 400 - 500mg denne. Pre dospelých sa odporúča denný príjem asi 800mg. Odporúčané množstvo pre tehotné a dojčiace ženy je 1200 - 2000mg denne. Pri nedostatku vitamínu D je príjem vápnika narušený.
Odporúčaná denná dávka horčíka je cca 300 - 400mg denne. Nedostatok horčíka môže vzniknúť pri poruchách vstrebávania, chronickom alkoholizme, alebo ako dôsledok ochorenia štítnej žľazy, či prištítnych teliesok. Nie je potrebné obávať sa prebytku horčíka, lebo jeho vstrebávanie je pomalé. Väčšina pacientov po infarkte trpí nedostatkom horčíka, preto sa predpisuje aj ako prevencia proti infarktu. Pritom je potrebné zohľadniť, že čím väčšie množstvo vápnika sa dodá do organizmu, tým bude potrebovať aj väčšie množstvo horčíka.
Prajem príjemný deň.
3. 2. 2005 dňa 20:07