Aurica, Cestice 186:
Dobrý deň,diagnostikovali mi sklerodermiu lok.-morfea, prosím Vás aká je to vlastne choroba a ako sa liečia? Ďakujem veľmi pekne a ostávam s pozdravom. Gažiová
16. 2. 2007 dňa 20:42
Dobrý deň, charakteristickou črtou sklerodermie circumscripta /morphea/  sú presne ohraničené ložiská sklerotizovanej kože, ktoré histologicky nemožno odlíšiť od progresívnej systémovej sklerózy /sclerodermia generalisata/, ale doteraz nie je jasné , aké sú to faktory, ktoré limitujú chorobný proces iba na isté oblasti kože. Niekedy možno nájsť ako provokačné alebo spúšťacie mechanizmx choroby anomálie rebier a chrbtice, poranenia, infekčné choroby, hormonálne poruchy/začiatok niekedy v gravidite alebo menopauze/. Choroba sa začína v mladom veku, často už u detí prevažne ženského pohlavia. Pokiaľ je proces aktívny, ložisko býva často ohraničené červeným lemom. Priebeh je kolísavý s obdobiami stabilizácie, opätovného aktívneho rastu, prípaden recidívami na iných miestach. Ohraničené formy v prognoze neohrozujú pacienta. V liečbe sa používajú vysoké dávky penicilínu 2-3 týždne, podľa stavu sa podávajú aj kortikoidy najprv v liečebnej a neskôr udržiavacej dávke, lokálne fyzioterapeutické procedúry.
24. 2. 2007 dňa 0:00