katka:
Dobry den. Chcem Vas poprosit o odborny nazor na moj problem. Netrpim zapchou, napriek tomu mam stolicu len raz za dva dni. Samozrejme ze sa citim plna a uvitala by som vyprazdnovanie aj 2x denne. Stolica je tvrda a casto dojde aj k poruseniu sliznice, alebo pokozky a dojde ku miernemu krvacaniu.
Stravujem sa podla mojho nazoru uplne bezne a snazim sa obmedzovat nezdrave jedla, zeleninu mam velmi rada. Jedinym nedostatkom je fakt, ze malo pijem, cez den nie som smadna a casto si na mineralku ani nespomeniem. Niekde som ale citala, ze mnozstvo prijatych tekutin neovplyvnuje stolicu.
Rada by som mojmu telu pomohla nejakym doplnkom k strave, alebo aj nejakym prirodnym zazrakom, ktory by ma dostal na WC rano aj vecer. Dakujem za odpoved.
Predpokladam ze Guttalax je az poslednym riesenim.
6. 3. 2006 dňa 12:33
Dobrý deň, množstvo stolice, jej konzistencia je závislá aj od množstva prijatej potravy, jej stráviteľnosti pre organizmus /množstvo vlákniny, balastných látok/, ale aj množstva prijatých tekutín. Organizmus si prostredníctvom jednotlivých orgánov reguluje celkový objem tekutín a iontovú rovnováhu. Odporúčam Vám príjem minimálne 2 l tekutín denne, hlavne vo forme zeleninových alebo ovocných štiav, zeleného a ovocných čajov, vynechať čierny čaj. Dôležitý je aj dostatočný prísun vlákniny, balastných látok, ktoré zrýchľujú peristaltiku a vyprázdňovanie. Význam má aj pravidelná defekácia v určitom čase a s dostatkom času. Rozhodne neodporúčam podávanie laxatív/Guttalax a pod./, na ktoré sa vytvára návyk a celý stav ešte zhoršia. Z výživových doplnkov Vám odporúčam vlákninu 3x1 cps. a B-komplex 2x1.
14. 3. 2006 dňa 19:59