Anonim:
Dobrý deň, chcela by som vedieť aký prípravok mám užívať, keď mi po lekárskom vyšstrení zistili tzv. vysychanie klbov. Vybrala som už rôzne doplnky a podstúpila injekčnú liečbu, zabralo to však len určitý čas - asi len na pol roka. Mám len 23 rokov a bojím sa čo bude ďalej. Dosť to cítim pri byciklovaní, turistike alebo celodenpom chodení v práci, doma... Dá sa tomu pomôcť. Zatiaľ sa to prejavuje v pravom kolene, no "pukať" to začína aj v ostatných kľboch. Ďakujem Vám za Vašu skorú odpoveď. S pozdravom Ing. Katarína z Veľkého Rovného.
12. 8. 2003 dňa 0:00

Dobrý deň,

je veľmi ťažké priamo Vám zodpovedať na Vašu otázku. Uvádzate, že ste už absolvovali lekárske vyšetrenia a aj injekčnú liečbu a nepodarilo sa "vysýchanie kĺbov" zastaviť. Podľa všetkého to dáva predpoklad, že ide o problém tvorby synoviálnej tekutiny ako kĺbneho maziva,a keď vylúčime ochorenie a uvážime vek, že ide tu aj o problém imunity.
V súčasnosti existuje mnoho prípravkov, ktoré obsahujú také látky, aby ich užívaním sa dosiahla ochrana kĺbov respektíve chrupavky pred poškodením, existujú látky, ktoré pomáhajú organizmu vyrobiť dostatok kĺbneho maziva.
Tieto prípravky sú súčasťou liečby navodenej odborným lekárom a pomáhajú upraviť zdravotný stav.
treba si uvedomiť, že tieto prípravky sa musia užívať pomerne dlho, aby sa prejavil ich priaznivý efekt. Naproti tomu ich učinok trvá taktiež dlho a nemajú také vedľajšie účinky.
Vo Vašom prípade by som skúsil užívanie prípravkov s náhradou synoviálnej tekutiny alebo stimulujúcej jej tvorbu, potrebné informácie Vám určite podá odborný lekár, pretože tieto prípravky sú im známe.Zároveň je potrebné preventívne pôsobiť proti poškodeniu chrupavky v dôsledku zvýšeného opotrebovania kĺbových plôch pri vzájomnom trení.
K takýmto prípravkom patria napríklad produkty od spoločnosti Walmark radu ArthroStop. Vo Vašom prípade by som Vám odporúčal popri nasadenej liečbe alebo užívaní prípravkov na tvorbu syn. tekutiny (Hyalgel a iné) užívať AtrhroStop prášok ako prevenciu poškodenia chrupaviek a zároveň aj ako výživu kĺbov.
Odporúčam sa poradiť s odborným lekárom a taktiež nezabúdať, že treba kĺby "šetriť", čiže zvoliť si primeranú záťaž a dopriať možnosť regenerácie.

26. 8. 2003 dňa 0:00