Zuzana:
Dobry den. Chcela by som vas poprosit o radu. Mojho priatela uz niekolko rokov trapia afty v ustach. Je to velmi neprijemne a bolestive. Bol uz na roznych vysetreniach - alergia, zubar, vysetrenie krvi ... ale nic mu nezistili. Co mame este skusit? Velmi pekne vam dakujem za odpoved. Vela zdravia.
3. 11. 2005 dňa 19:46
Dobrý deň, pri opakovaných aftách v ústach je dôležitý aj výber zubnej kefky a pasty, zloženie prijímanej potravy a dostatočný prísun vitamínov hlavne skupiny B. Odporúčala by som zubnú pastu Santoin Excellent, ktorá obsahuje fluorid sodný,alantoin a extrakty z lieč. rastlín, ktoré majú výrazný antimikrobiálny, antioxidačný a protizápalový efekt, nepoužívať tvrdú zubnú kefku, nie sú vhodné žuvačky a antiseptiká vo forme cmúľacích tabliet. V rámci stravy je potrebné sa vyhnúť príliš studeným a príliš horúcim jedlám, pikantným koreninám a výrazne kyslým jedlám. Z vitamínov odporúčam B-komplex a Megacéčko Aktiv.
V prípade pretrvávania ťažkostí je vhodné infektolog. vyšetrenie s možnosťou indikácie cielenej virostatickej ev. imunomodulačnej liečby.
9. 11. 2005 dňa 15:32