Lenka, Martin:
dobry den. chcela by som sa vas opytat, priatel (32r.) ma problemy zo zvysenim tukov, cholesterol ma v poriadku. mohol by mu pomoct nejaky pripravok ktory by mu tu hladinu nejako znizil a udrzal. maju to dedicne po rodicoch. a zaroven aj ja by som sa vas chcela opytat? bola som teraz na operacii lebo sa snazime o babetko uz dva roky a neuspesne. zistili mi ze nam vajecniky vysie a prirastene k crevu. povedali mi ze tuto chorobu ma jedma z 5000 zien.nevedeli by ste mi poradit nieco co by nam mohlo pomoct splodit dieta normalnou cetou? za skoru odpoved vam vopred dakujem.
23. 3. 2006 dňa 11:32
Dobrý deň,neviem presne o aké zvýšenie tukov sa jedná u Vášho priateľa, hladina celkového cholesterolu nie je najlepším ukazovateľom. Je potrebné vyšetrenie HDl,LDL cholesterolu, rizikového indexu a triglyceridov v krvi. Dôležitá je dieta s obmedzením príjmu nasýtených mastných kyselín. Odporúčam mu EPAmarine 3x1 tob., prípravok, ktorý obsahuje veľké množstvo omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré plnia významnú úlohu pri znižovaní hladiny cholesterolu a triglyceridov, súčasne podporujú psychické zdravie a priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie.
K Vašej druhej otázke sa nemôžem presnejšie vyjadriť pre málo informácií od Vás. Pre plodnosť nie je dôležité umiestnenie vaječníkov, ale ich schopnosť vytvárať vajíčka a priechodnosť vajíčkovodov, je nutná spolupráca s Vašim gynekologom, vždy si nechajte podrobne vysvetliť nálezy. Pri snahe o otehotnenie zohráva veľkú úlohu aj psychika. Odporúčam Vám nesústreďovať sa len na túto oblasť, doprajte si zábavu, príjemný víkend vo dvojici prípadne dovolenku. Z výživových doplnkov Vám odporúčam Prenatal 1/2 tbl. lx denne.
23. 3. 2006 dňa 21:06