Soňa:
Dobry den, chcela by som sa opytat ako sa da rozoznat chripka od ineho virusoveho ochorenia a od bezneho prechladnutia, pretoze vela ludi (medzi nimi aj ja) casto "nema cas" vylezat kazde prechladnutie. Neliecena chripka ma vraj niekedy za nasledok poskodenie srdca a pod.
Napriklad aj v sucasnosti ma velmi boli chrbat, hlavne medzi lopatkami a medzi rebrami pri pohybe, mam suchy kasel asi dva tyzdne, plny nos asi tyzden, teplotu iba ak zvysenu, hrdlo ma bolelo asi 3 dni a som hrozne unavena, stale by som lezala...
Som iba unavena? Som prechladnuta? Alebo to uz moze byt chripka? Moze byt ta bolesť chrbta inej príčiny (chodila som po horách dlhé túry)?
8. 11. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

chrípka je akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest vírusového pôvodu. To znamená, že ide infekčné ochorenie, ktoré treba podriadiť lekárskemu vyšetreniu, nasadiť včasnú, správnu a dostatočne dlho trvajúcu liečbu. Chrípku netreba vonkoncom podceňovať, pretože prichádza náhle, z plného zdravia a môže prejsť do komplikácií. Začína často nádchou, bolesťami hrdla, zvýšenou teplotou a preto si ju ľudia mýlia niekedy s obyčajným prechladnutím. Prechladnutie však často ustúpi samo, teplota sa dramatický nezvyšuje a rýchlo dochádza k obnove síl aj za použitia prostriedkov domácej liečby a zvýšeného prísunu vitamínov. Pri chrípke sa pridáva zimnica, bolesti svalov, suchý kašeľ, bolesti kĺbov a horúčka stúpa na 39 až 40 stupňov Celsia.
Pri nekomplikovanej chrípke sa podáva symptomatická liečba - lieky na zníženie horúčky, tlmenie kašľa, bolesti, podpora odolnosti organizmu vysokými dávkami vitamínu C.
Komplikovaná chrípka, kedy trvajú vysoké horúčky a príznaky sa stupňujú, svedčí o pridruženej bakteriálnej infekcii. To si vyžaduje nasadenie antibiotik, čo však patrí výlučne do rúk lekára a neodporúča sa "samoliečba s ATB".
Na rozdiel od nachladnutiam chrípku sa doporučuje vyležať, dodržiavať pokyny lekára a praktické rady. Tzv. prechodenie chrípky môže neskôr byť príčinou mnohých problémov a poškodenia orgánov.
V tomto období treba dbať na správny spôsob obliekania, používať jenorázové hygienické prostriedky, vyvarovať sa veľkým kolektívom počas epidémií, piť veľa tekutín, kloktať, dopriať si vitamínový doping v podobe šalátov, ovocných štiav alebo multivitamínov.
Vyššie dávky vitamínu C môžte zabezpečiť užívaním prípravkov Megacéčko, Megacečko retard, s multivitamínov Vám doporučujem prípravky radu Spektrum.
7. 1. 2003 dňa 0:00